Makale

Otel Deneyimi Yüksek Teknolojiyle Birleşiyor

Oteller dijital bir dönüşüm geçirirken misafirler telefonlarından check in yapabiliyor, hatta kendi odalarını seçebiliyor.

06 Ocak 2020

Uzun zamandır müşterilerine parmaklarını kıpırdatmalarına bile gerek kalmayacağını müjdeleyen oteller, müşteri sadakati oluşturmak için teknolojiyi kullanıyor.

Tüm dünyada oteller akıllı cihaz, robot ve sesli asistan teknolojilerinde bir yarış içerisinde. Örneğin, Çin'in Hangzhou şehrindeki 290 odalı FlyZoo Hotel, bu yıl asansör ve oda girişlerini yüz tanıma teknolojisine entegre etti.

JLL Proje Yöneticisi Huw Montgomery, otellerin artık tasarım ve iç dekor kadar müşterilerine bağlantı ve elverişliliği artıcı teknolojiler sağlamayı düşündüğünü söylüyor. Konukların otele girmeden önce odalarının sıcaklığını ayarlayabilmelerinin veya bagajlarını bırakmadan kapılarını açabilmelerinin, duyarlı bir işletmenin unsurları haline geldiğini söylüyor.

Bu tür hizmetler sık seyahat eden müşteriler tarafından tekrar tercih edilmenin bir yolu olarak görülüyor. Özellikle büyük otel zincileri son teknoloji ürünleri müşteri deneyimini artırmak ve memnuniyet için kullanıyor.

Otelleri daha konforlu hale getiren unsurlar şu şekilde:

1. Kayıt yaparken

Citizen M otel zinciri de dahil olmak üzere oteller, havalimanlarındakine benzer self servis check-in cihazlarını daha çok tercih etmeye başladı. Bu şekilde Avustralya'daki Veriu Otel’de olduğu gibi büyük resepsiyon masaları yerine daha çok talep edilen ortak alanlar genişletilebiliyor.

The Ruby Collection on the Gold Coast otel konsepti, Hollanda tarafından geliştirilen “Enzosystems” cihazları sayesinde misafirlerinin oda müsaitliğine bakmalarına ve rezervasyon yapmalarına  olanak sağlıyor.

Hilton ve Marriott Otelleri bir adım daha ileri giderek, dünya çapındaki otellerine mobil check-in yapma imkanı sunuyor. Hilton, misafirlerin odalarını dijital kat planından seçme ve konaklamalarını özelleştirme imkanı sunuyor.

Misafirlerin kendi odalarını seçmelerinin deneyimin kişiselleşmesinin bir yolu olduğunu söyleyen JLL Otellerinin Kıdemli Proje Yöneticisi Marie Colangelo, bu uygulamaların otellerin asıl hedefi olan sadakati sağladığını söylüyor.

2. Odaya giriş

FlyZoo’nun yüz tanıma özellikli asansörü ve oda girişini birlikte ele alırsak, giriş mekanizmaları söz konusu olduğunda mobil anahtarlar, hızlı bir şekilde plastik kartların yerini alıyor. Marriott ve Hilton otelleri kendi portfolyolarında bu yaklaşımı benimsiyolar.

Otel operatörü Starwood teknolojiyi iyice zorlayarak, misafirlerin telefonlarıyla kapılarını açabilecekleri bir teknolojinin çok da uzakta olmadığını öne sürüyor.

3. Konfor ayarlarını düzenleme

Işık, havalandırma ve televizyon gibi birçok özelliği ayarlamak, tabletler çıktığından beri daha kolay bir hale geldi. Misafirler telefon etmeden oda servisi çağırabiliyor, kapı kilidini açabiliyor ya da kolayca  rahatsız etmeyin yazısını kapıya yerleştirebiliyor.

Oteller misafirlerin Netflix ya da podcast gibi beğenileri doğrultusunda içerikler izleyebilmesi için odalara televizyon ve ses sistemleri yerleştiriyor.

JLL’nin proje müdürü Duane Loader, bu sene otel odalarında gelişmiş televizyon sistemlerinin arttığını söylüyor. Ayrıca otel sahiplerinin internet yayınlarına olan ilgi doğrultusunda internet hacmi ve WiFi kapsama alanı konularında da adımlar attığını söylüyor.

4. Bilgi ve İstekler

Teknoloji ilerlerken, otel operatörleri misafirlerin konuşarak komutlar verebilecekleri bir ses teknolojisini benimsiyorlar.

Örneğin Marriott özelinde bakacak olursak, misafirler "Otelden ekstra havlu iste." ya da "Yürüyüş için nereye gidebilirim?" gibi soru ve isteklerde bulunabiliyorlar.

5. Misafirperverlik

Japonya'daki dünyanın ilk robot oteli Henn-na, otele kattıklarından çok problemlere sebep oldukları için 243 robotunun yarısından fazlasını kovmuş olabilir. Fakat robotların otel sektöründe işi henüz bitmiş sayılmaz.

Vdara Hotel & Spa da dahil olmak üzere Las Vegas'taki mekanlarda, robotlar hoşgeldin atıştırmalıkları dağıtmaya devam ediyor. California'daki At Aloft Cupertino'da robot bir uşak, havuzda dinlenen misafirlere havlu dağıtıyor.

Henn-na ve New York'taki Yotel'de robotlar, büyük mekanik bir kol ile otel çalışanlarını misafirlerin bavullarını taşıma işinden kurtarıyor.

JLL’den Montgomery, teknolojinin misafirlerin otelde önemsediği şeyleri değiştirdiğini ve bu teknoloji çağında operatörlerin konforu, yaratıcılığı ve verimliliği misafirlerine nasıl sunacaklarını gözden geçirmeleri gerektiğini söylüyor.