Makale

Akıllı evler, ofisleri nasıl etkiliyor?

Çalışanların işyerinde stres ve tükenmişlik sendromu yaşamaları, şirketler için giderek artan bir sorun haline geldi. Ofislerini daha iyi tasarlayan şirketler, huzurlu bir ortam yaratarak çalışanların işlerine odaklanmalarına yardımcı olabiliyor.

07 Kasım 2019

“İnsanlar ev hayatında belli kolaylıklara alıştıkça işyerinde de benzer bir deneyim yaşamak istiyorlar”

Tom Carroll, Kurumsal Araştırmalar Müdürü , JLL EMEA

Evler istikrarlı bir biçimde teknolojiyi sahiplenirken, ofisler onlara yetişmeye çalışıyor. Her geçen gün sıcaklığı ve aydınlatmayı kontrol etmek, bina güvenliğini sağlamak için teknolojiyi kullanan konut sayısı artıyor. İnsanlar evlerinde hayatlarını kolaylaştıran teknolojilere alıştıkça işyerleri de aynı şekilde dijital hayata adapte olmak zorunda kalıyor. JLL’in EMEA Kurumsal Araştırmalar Müdürü Tom Carroll “İnsanlar ev hayatında belli kolaylıklara alıştıkça işyerinde de benzer bir deneyim yaşamak istiyorlar” diyor.” Akıllı evlerin, geleceğin akıllı ofislerine ışık tutuğunu düşünüyor.

Sesli Asistanların Yükselişi

En popüler ev teknolojisi olan akıllı asistanlar İngiltere’de 5 evin 1’inde akıllı hoparlörler aracılığıyla kullanılıyor. Bu akıllı hoparlörler aracılığıyla evdeki ışıkları kontrol edip, müzik dinleyebiliyorsunuz. JLL’in İngiltere Araştırma Direktörü Nick Whitten, ses verilerinin nasıl kullanıldığına ya da saklandığına dair güvenlik endişeleri bulunsa da ses teknolojisinin yaşam alanımızda daha çok yer kaplayacağını öngörüyor. Günümüzde sesli asistanlar sıkça online alışveriş için kullanıyor. İşyerinde sesli asistanların yaygın olmadığını söyleyen Carroll, bu durumun ancak sesli asistanların evlerin vazgeçilmezi haline geldiğinde olacağını düşünüyor. Sesli asistanların henüz hayatlarımızı değiştiren bir şey yapmadığını söyleyen Whitten, sesli asistanları aynı zamanda internete erişimin daha hızlı bir yolu olarak görüyor. Geleceğin ses teknolojisi, ofis sitemlerine toplantı odaları için rezervasyon yapmak veya işyeri uygulamalarıyla etkileşim kurmak gibi özellikler sunarak iş hayatına entegre olabilir.

Akıllı Aydınlatma ve Isınma

Akıllı aydınlatma ve ısı kontrolü söz konusu olduğunda, akıllı ofisler ve akıllı evler aynı seviyede bulunuyor. Hive ve Nest gibi otomatik ısıtma akıllı ev sistemleri, kullanıcıların günlük rutinlerine göre ısınmayı otomatikleştiriyor ve tasarruf sağlıyor. Oda kullanımına göre düzenlenen enerji tasarrufu şirketlerin ilgisini çekerek yatırım yapmalarını sağlıyor. Birçok ofis boş odalarda ışık tasarrufu sağlamak için hareket sensörü kullanıyor. Sağladıkları tasarrufla akıllı ısıtma ve aydınlatma hem evlerin hem de ofislerin dikkatini çekerek benimseniyor. Bu uygulama evlerin ve ofislerin aynı zamanda çevre dostu olarak tasarruf etmesini sağlıyor.

Akıllı Güvenlik

ABD’deki hanelerin dörtte biri ve İngiltere’deki evlerin yalnızca yüzde 10’u akıllı güvenlik sistemlerine sahip, bu noktada ofisler akıllı güvenlik sistemlerine daha çok yatırım yapıyor. Modern kurumsal güvelikte uzun zamandır kullanılan uzaktan izleme, güvenlik kamerası, hareket sensörleri, anahtar kart veya biyometrik giriş şimdi ev güvenliğinde de kullanılabiliyor. Bu noktada ev güvenliği ofis güvenlik sistemlerinden daha fazla ilham alabilir, akıllı kilitler kaybolan anahtar sorununu ortadan kaldırabilir. Carroll, ofislerdeki güvenlik sistemlerinin evlere nazaran oldukça profesyonel bir şekilde yönetildiğini ve titiz bir şekilde başka teknolojilerle desteklendiğini söylüyor. Şirketler güvenliği arttırmak ve erişim kolaylığı yaratmak için yüz tanıma gibi sistemleri daha çok inceliyor. Yüz tanıma sisteminin gizliliği üzerine tartışmalar olsa da bu kolaylık günlük yaşamın bir parçası olduğunda bu çekincelerin ortadan kalkacağı düşünülüyor. Artık telefonların yüz tanıma sistemiyle açılması buna bir örnek. Siber güvenlik bu durumda olduğu gibi tüm yeni özelliklerin benimsenmesinde bir soru işareti yaratıyor.

Tamamen Bağlantılı Ev ve Ofisler?

Akıllı hoparlörler popüler olsa da birden fazla akıllı cihaza sahip ev sayısı hala yüzde 1 gibi düşük bir orana sahip. Ofislerin teknolojiyi tanıtmakta önemli bir rolü olduğunu söyleyen Carroll, teknolojinin bir yatırım önceliği olduğunu söylerken bunun hızla geliştiğini ve şirketlerin uzun vadeli yatırımlar yapmak istediğini söylüyor. Bu durumun akıllı evlerde de benzer olduğunu söyleyen Whitten, kullanıcılar ve cihazlar arasındaki etkileşim kadar cihazların birbirleriyle etkileşimlerinin de önemli olduğunu vurguluyor. Akıllı bir ev, sakinlerinin göz kırpma oranlarını analiz ederek uyku vakit önerisinde bulunarak ışıkları kısabilir. Aynı şekilde akıllı bir masa, çalışanın vücut hareketlerini gözlemleyebilir, nabzına göre ara vermesini önerebilir. Whitten, bu tarz kişiselleştirilmiş uygulamaları heyecan verici buluyor.

Teknoloji Odaklı Bir Gelecek

Ev ve ofislerin benzer teknolojiler kullandığını söyleyen Carroll, kurumsal dünyanın ev donanımını yakalamasının birkaç yıl süreceğini düşünüyor. Ofisler, yeni teknolojilerin satın alınması ve siber güvenlik uygulamaları gibi evlerde geçerli olmayan süreçler yüzünden engellere maruz kalabiliyor. Piyasaya giren yeni teknolojilerle birlikte ofisler ve evler giderek daha akıllı olacak.

Want more? Talk to the team

You may also like