Araştırma

Unlocking value through strategic repositioning

Our latest insight report, Unlocking value through strategic repositioning, centres on asset repositioning in the retail sector – what the imperative is for repurposing, what the key barriers are, and how to overcome these to unlock opportunity.

27 Ocak 2022
Contributors:
  • Colin Burnet

The imperative for repurposing may be strongest within the hard-hit retail sector, but asset repositioning is a much broader real estate concern. It’s likely that all asset classes will be impacted, from car parks through to offices, driven by forces that are strong and accelerating – from technology and demographic shifts through to the COVID-19 pandemic.

In our new report, we look at why repositioning is moving towards the top of the agenda for many landlords, and as a trend will continue to gather pace over the next decade. We identify the significant barriers and risks to repurposing, as well as the undoubted opportunities that exist within the retail sector. We also summarise some key case studies to showcase what’s happening in the market right now, and outline what the guiding principles are for successful asset repositioning in the future.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.