Araştırma

Ticari gayrimenkul sektörü TL kira uygulamasına geçiyor

17 Ekim 2018

JLL üçüncü çeyrek analizlerinde ilk defa hem Türk Lirası hem de yabancı para birimi cinsinden tüm ticari gayrimenkuller için birincil kira rakamlarına yer verdi. Rapordaki stok verilerine göre, AVM arzı bu yılın üçüncü çeyreğinde 412 merkez ile 12,6 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı ise 5,5 milyon metrekareye ulaşırken, yeni ofis projelerinde Anadolu Yakası ön plana çıktı. 

Ticari gayrimenkulde özgün profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye’nin ‘Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü – 2018 3. Çeyrek’ raporu yayınlandı. Rapora göre İstanbul’da halihazırda hizmet veren 119 AVM bulunuyor, 16 merkez ise yapım aşamasında. Türkiye genelinde ise şu anda 412 AVM hizmet veriyor. İstanbul dışındaki illerde 22 AVM yapım aşamasında. 

A sınıfı ofis arzı arttı, yeni projelerin adresi Anadolu Yakası oldu

İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı 2017’nin üçüncü çeyreğinde 5,2 milyon metrekare iken, bu yılın son çeyreği itibarıyla bu rakam 5,5 milyon metrekareye ulaştı. JLL’nin çalışmasına göre Anadolu Yakası, yeni projelerin yüzde 77’sine ev sahipliği yapıyor. 2018’in üçüncü çeyreği baz alındığında kiralama işlemi bakımından Ümraniye, Ataşehir, Kağıthane ve Maslak ön plana çıktı.

Lojistik pazarı beklemede

İstanbul ve Kocaeli alt pazarlarındaki toplam lojistik arzı ise bu yılın üçüncü çeyreğinde 9,92 milyon metrekare olarak hesaplanırken, ticari kullanım amaçlı lojistik arzı ise 5,99 milyon metrekare olarak kayıt altına alındı. Bunun yanı sıra lojistik pazarı kiralama işlemi bakımında geçtiğimiz yıllara oranla oldukça durgun bir görünüm sergilemektedir.

Turizm eski günlerine dönüyor

JLL’nin raporuna göre 2018 Ocak- Ağustos döneminde İstanbul’a gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısı 6,56 milyon oldu. İstanbul, ‘Genel’ otel performansı özelinde bu yılın ilk sekiz ayında doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemine oranla 12 artarak yüzde 69’a ulaştı. 

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.