Araştırma

The KSA Real Estate Market - A Year in Review 2021

Read our latest market report for an overview of the office, residential, retail and hospitality sectors in the kingdom.

01 Şubat 2022
Contributors:
  • Khawar Khan
  • Faraz Ahmad
  • Rana Mira

The office market in Riyadh witnessed healthy demand. This was largely driven by international firms following a recent government announcement stating that foreign firms must establish their regional headquarters within the Kingdom by 2024 in order to enable them to compete for government contracts. By October 2021, authorities had reportedly issued licenses to 44 international firms to begin activities within the Kingdom. Government and related entities also accounted for a portion of overall demand as they work towards delivering the goals outlined in Vision 2030.

Read our latest market report for an overview of the office, residential, retail and hospitality sectors in the kingdom.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.