Araştırma

The Cairo Real Estate Market - A Year in Review 2021

Read our latest report on the Cairo real estate market for an overview of the office, residential, and hospitality sectors in the city.

24 Ocak 2022
Contributors:
  • Khawar Khan
  • Faraz Ahmad
  • Zenah Al Saraeji

The retail sector in Cairo was among the better performing sectors in 2021. With both demand and new project launches partly rebounding during the year, the introduction of new F&B and entertainment concepts by landlords helped to attract footfall and increased visitor dwell time.

In the short-term, average asking rents in Cairo’s retail market are anticipated to increase in line with annual escalations, which are linked to inflation and are built into most lease contracts. Landlords are also expected to continue to offer incentives such as contribution towards capital expenditure for store fit-outs and greater adoption of a revenue-share model.

Read our latest Cairo Real Estate Market report to find out more.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.