Araştırma

3Ç 2020 Türkiye’nin Makroekonomik ve Gayrimenkul Piyasası Verileri

26 Ekim 2020

Rapora göre Türkiye’deki toplam AVM sayısı 444 olarak görünürken, Toplam Kiralanabilir Alan (TKA) 13,4 milyon metrekareye ulaştı. Alışveriş merkezi arzında önemli bir paya sahip olan İstanbul’un TKA’nın yüzde 37’sine ev sahipliği yaptığı hesaplandı.

İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı ise 5.6 milyon metrekareye ulaşırken, inşaat halindeki yeni projelerin büyük kısmına - İstanbul Finans Merkezi’nin de etkisiyle - Anadolu Yakası ev sahipliği yapıyor. Yılın üçüncü çeyreğindeki kiralama işlemlerinde, Merkezi İş Alanı (MİA) 17 bin metrekare ile öne çıkan alt pazar olarak görünürken, Ataşehir ile Kozyatağı Anadolu Yakası’ndaki işlemlerin büyük kısmına ev sahipliği yapan ofis bölgeleriydi.

Yılın ikinci çeyreğindeki kiralama işlem hacminin etkisiyle, lojistik sektöründeki Ocak-Eylül arasında gerçekleşen kiralama işlem hacmi 2019’u geride bırakırken, 2018’in genelindeki seviyeye yaklaştı. İstanbul ve Kocaeli alt pazarlarındaki lojistik arzı ise 10.4 milyon metrekare olarak kayıt altına alındı.

COVID-19 salgınından yerel ve küresel çapta en çok etkilenen ticari gayrimenkul bileşeni olan otel piyasasında, dönemsel uçuş yasakları ve karantinanın etkileri gözlenmeye devam etti.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.