Araştırma

Labour and Automation

In many of Europe’s logistics property hotspots sourcing labour has become one of the biggest challenges confronting companies, but we also hear more and more about the rise of automation and robots. These issues - labour and automation - are connected to a large extent.

As they have risen up corporate agendas, logistics property developers and investors have been seeking to understand how warehouse operations could change and how this might affect the buildings occupiers require and their location. In this short paper, we present some observations based on: an analysis of labour statistics and projections; a review of recent studies on automation and robots; and a series of warehouse visits and case studies.

If you want to know more, please register to download the report.

 

 

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.