Araştırma

JLL Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2017 Yıl Sonu Raporu

06 Mart 2018

'Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü' raporumuza göre perakende sektörü 2017'nin ilk yarısında benimsediği 'Bekle-Gör' yaklaşımından yılın ikinci yarısındaki canlanma ile vazgeçiyor. 2018 AVM'lerde 'Uzmanlaşma ve Yenilenme', perakende sektörü için ise 'Deneyimsel Alışveriş' yılı olacak.​​..

2020'nin sonuna kadar 44 AVM geliyor

İstanbul'da şu anda 114 AVM'de yaklaşık 4,4 milyon metrekare ticari kiralanabilir alan bulunuyor. Mega şehirde şu anda inşaat halinde olan 22 AVM'nin ise 2020'nin sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Türkiye'deki toplam AVM sayısının 3 yıl içerisinde 445'e çıkacağı belirtiliyor.

2018'in ana teması 'Yenilenme'

Yeni alışveriş merkezi projelerinin sayısında görülen kademeli düşüş nedeniyle mevcut alışveriş merkezlerinde yeniden kiralama ve eskiyen alışveriş merkezlerinde ise yenilenme süreçlerinin önümüzdeki yıllarda gündeme gelmesi bekleniyor. Alışveriş merkezi arzının yüksek olduğu İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde görülen rekabet ve bölgeselleşme nedeniyle 'Farklılaşma'nın önemi 2018'de de artmaya devam edecek.

Ofis piyasası 2018 de 'Kiracı Dostu' olacak

İstanbul'da 'Merkezi İş Alanı' (MİA) olarak nitelendirilen Levent-Maslak hattında yer alan ofislerdeki boşluk oranı 2017'de yüzde 22,7 olarak hesaplandı. Bu rakam 2013'te yüzde 4,4 seviyesindeydi. Birincil kira seviyeleri ise 2013-2016 yılları arasında 45 Dolar olarak hesaplanırken, 2017'de 30 Dolar seviyesine geriledi. Çalışmaya göre geçtiğimiz yıl kurumsal şirketler kontrat tarihi bitmeden, kontrat yenileme eğilimine girdiler.

Lojistikte yüzde 73'lük büyüme, turizmde canlı günlere dönüş sinyalleri

Lojistik kiralama işlemlerinde 2017'de 644 bin metrekare ile 2016'ya göre yüzde 73 oranında artış kaydedildi. Depo ihtiyaçları özellikle yılın ilk 4 ayında belirginleşirken, bu durum kiralama işlemi sayılarına pozitif olarak yansıdı. ​​

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.