Araştırma

JLL European Living Report – What’s the investor appetite?

JLL European Living survey, supported by Aberdeen Standard Investments

30 Mayıs 2019

Changing demographics, social and economic drivers are fueling investment decisions as investors put a greater focus on Living asset classes (Living includes student housing, residential and healthcare). However, the scale of investor appetite has been unknown, until now.

Supported by Aberdeen Standard Investments our survey, the first of its kind, has sought to understand the global investment appetite into European Living assets, bringing transparency to the market and giving investors greater insight.

Hear Adam Challis, EMEA Head of Living Research, discuss how investors across Europe are now paying closer attention to the Living asset class.
 

 

Key results from our survey include:

  • Global investor appetite in Living assets is set for 30% growth in 2019
  • 79% of investors are looking to expand exposure to the Living sector
  • 80% of respondents believe that ESG (Environmental, Social and Governance) will be a key driver of future Living investment decisions.

Our report is available to download now. Please fill in the form below.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.