Araştırma

Innovation Geographies

The latest research in JLL’s award-winning Cities Research Programme quantifies Innovation and Talent strengths of over 100 cities globally

15 Mayıs 2019

Our research confirms that cities which combine strong innovation capabilities and talent concentrations have outperformed in economic terms and reveals a robust link between innovation and talent-rich cities and real estate performance.

The top performing cities in JLL’s Innovation and Talent Concentration indices have recorded the fastest rental growth over the past decade and are attracting a higher proportion of real estate capital.

Visit our dedicated Innovation Geographies hub to download the full report and use the interactive toolkit to explore the unique strengths and weaknesses of individual city clusters.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.