Araştırma

Hotel Investment Outlook 2019

Global hotel transaction volumes to hold steady in 2019. 

 

Firm Foundations

Hotel investment defies global caution

Global hotel transaction volumes are predicted to reach $67 billion this year. Our new report predicts robust levels of fundraising activity for hotel investments globally, whilst international capital forms a key part of the hotel investment market, and this is forecast to increase in 2019 as investors look beyond their home countries for diversification. More multi sector investors will target hotels given its attractive yield profile.

What's to come?

We take a look at the hospitality investment market - 10 years' in review

Recent years have seen new investors and investment strategies emerge, enabling investors to enter hotel real estate in ways beyond direct acquisition of assets. These take the form of debt investments, strategic joint ventures, recapitalizations and real estate or brand M&A activity, which are expected to continue to be prevalent in 2019. 

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.