Araştırma

Global Market Perspective November 2017

As we move into the final quarter, 2017 is turning out to be a robust year for commercial real estate and, barring any major shocks, 2018 is set for more of the same. Office leasing markets continue to see expansionary activity and are expected to remain buoyant through 2018. Meanwhile, the logistics sector continues to surge ahead with rental uplifts projected in both the U.S. and Europe next year. Investor demand for real estate is unabated with full-year 2017 investment activity on pace to match last year, although volumes are likely to soften marginally in 2018 due to a shortage of product and investors exercising late-cycle caution.

For the most up-to-date Global Market Perspective and to compare real estate performance using our data visualisation toolkits, visit our dedicated microsite: http://gmp.jll.com/gmp

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.