Araştırma

Global Market Perspective February 2019

The latest Global Market Perspective shows that global real estate markets have remained robust despite uncertainties.

Investment and corporate occupier demand in 2018 were at their highest levels since 2007. However, there were signs of some softening in the final quarter of last year with investment and leasing volumes lower than the previous year. This trend is likely to continue into 2019 as activity moderates from peak levels.

The Global Market Perspective February 2019 highlights:  

Real Estate Capital: Continued strong appetite for real estate

Corporate Occupiers: Technology, flexibility and innovation top of CRE agendas

Offices: Flexible space operators a major driver of global leasing activity 

Residential: Institutional investors target multi-family

Logistics: Record levels of demand and strong pre-leasing activity

The Global Market Perspective also covers retail, hotels and offers an online interactive toolkit to compare market performance. 

For more information please visit www.jll.com/gmp 

Global Market Perspective is JLL's regular view on the impact of economic forces on property markets worldwide. It is a unique combination of updates from professionals on the ground and the insights of our leading research organization.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.