Araştırma

Global food trends 2018

As the retail economy moves to an experiential one, foodservice is leading the pack

Get ready for apocalyptic virtual reality dining, next generation robo-chefs, lab-burgers and "taco mode" on your ride home… We have scoured the globe for the most weird, wonderful but also prophetic innovations in the world of foodservice.

The future of retail and office developments is moving towards experiential spaces with many activities on offer. Foodservice is playing an ever-bigger role in placemaking, and therefore, anticipating consumer needs is key.

The trends you will find in this book cover some of the fastest growing shifts in behavior that will shape the foodservice industry of tomorrow. As such they are part of our thinking when helping our clients create enduring dining destinations.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.