Araştırma

European NPL Market Update Q3 2021

NPL transaction sale activity is increasing as cracks appear despite ongoing levels of extensive fiscal and monetary support.

24 Kasım 2021
Contributors:
  • Christian Denny

Our latest European NPL Market Update Q3 2021 report draws on the most recent data from the European Banking Authority (EBA) and demonstrates that despite the overall economic situation improving, the recovery is multi-speed and at risk of rising inflation and higher debt servicing costs.

The EU NPL ratio reached 2.3% in Q2 2021, a decrease from 2.5% in Q1 2021.

The early stages of credit impairment are beginning to appear in IFRS 9 data. The share of Stage 2 loans under moratoria increased from 27.2% to 28.2% in Q2 2021, and the level of non-performing loans under moratoria increased from 3.9% to 4.5%.

The report will also include country profiles outlining market conditions in the United Kingdom, Greece, Spain, Italy, Portugal and Turkey.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.