Araştırma

European Multifamily – 2021 in Review

The European multifamily investment market continues its incredible growth trajectory.

10 Ocak 2022
Contributors:
  • Tom Colthorpe
  • Dana Salbak
  • Gemma Kendall

2021 was a record-breaking year for European multifamily investment where nearly €100bn was invested into the sector. With a compound annual growth rate of over 15% in total investment into the sector between 2012 and 2020 and a greater than 50% annual increase in 2021, multifamily has moved from the fringes of investors' barometers to firmly in the sightlines of those looking to deploy capital into European real estate.

Understand key market trends from the last 12 months and gain valuable insight on deals and investors that are shaping the investment landscape across Europe. Over the coming weeks we will be launching a new series of 5 key multifamily themes that will face the sector in 2022 – more information on this to follow.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.