Araştırma

European Logistics Market Update February 2022

In our latest analysis of the industrial and logistics market, we examine occupier demand, rental performance, investment market and yields across Europe.

25 Şubat 2022
Contributors:
  • Lisa Graham
  • Raphaele Naud
  • Alexandra Tornow
  • Edward Bavister

With a robust occupier demand and high investment into industrial and logistics assets, the logistics market continues to be buoyant.

Take-up of logistics space across Europe broke all records in Q4 2021. A total of over 9.9 million sq m taken in the final quarter pushed full-year totals to over 33.5 million, up 35% on the previous year and 50% if compared to the 5-year average. E-commerce remains 2nd strongest occupier segment, drives continued strong demand.

On the investor side, buoyant occupier demand coupled with continued low vacancy continues to drive new development. 2021 saw the highest rate of expansion in rental growth in over two decades.

Discover the whole story by downloading our full market update below.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.