Araştırma

Embracing sustainability
in Life Sciences

The first in our new research series
looks at the Life Sciences sector’s
challenge to marry environmental
impact with unprecedented demand
for specialist buildings
.
30 Eylül 2021
Contributors:
  • Dr Ross Gray
  • Dr Glenn Crocker
  • Chris Walters
  • Alexandra Ingram

Historically the Life Sciences sector has not placed sustainability as a particularly high priority, in part due to the significant challenges it faces in achieving a balance in resource usage and waste disposal.

However, with Life Sciences real estate using up to 10 times the energy and four times the water of commercial office real estate, and enough plastic waste to cover 138,000 hectares each year, sustainability solutions need to be incorporated to ensure that assets remain viable for both occupiers and investors.

Our new report looks to create a roadmap towards solutions, outlining the challenges the Life Science sector currently faces to achieve greater sustainability and the importance to the real estate sector of addressing these. It identifies a number of areas within the real estate industry that need to be taken into consideration, for both occupiers and investors, which include the balance in emission and retention of carbon; energy consumption and generation; water usage; and waste disposal and recycling.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.