Araştırma

Are green shoots emerging in China?

COVID-19 impact on property markets

08 Nisan 2020

Undeniably, the coronavirus pandemic has had considerable impact on China’s economy in 1Q20. 

Amidst the uncertainties, some green shoots of recovery are beginning to appear in select industry sectors. The gradual recovery holds growth opportunities and potential positive impacts for real estate markets.

At the height of the outbreak, COVID-19 brought most industries to a standstill. Now, these industries are slowly returning to normalcy as office and industrial workers report back to workplaces and factories reopen for business.

Time will tell the strength and sustainability of these green shoots but our initial observations in China should provide businesses and investors with a level of optimism amidst unprecedented uncertainty.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.