Araştırma

2021 Yarıyıl Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü

JLL Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü –2021 Yarıyıl raporumuz yayınlandı.

20 Ağustos 2021

Rapora göre Türkiye’deki toplam AVM sayısı 442 olarak görünürken, Toplam Kiralanabilir Alan (TKA) 13,6 milyon metrekare olarak kaydedildi. Alışveriş merkezi arzında önemli bir paya sahip olan İstanbul TKA’nın yüzde 37’sine ev sahipliği yaptı.

İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı 5,6 milyon metrekare ile sabit kalırken, inşaat halindeki yeni projelerin büyük kısmına - İstanbul Finans Merkezi’nin de etkisiyle - Anadolu Yakası ev sahipliği yapıyor. Yılın ilk yarısında 55.033 m2 kiralama işlemi gerçekleşirken, Merkezi İş Alanı (MİA) bölgesinde Levent; Asya yakasında ise Ataşehir kiralama işlemi bakımından öne çıkan alt pazarlar oldu. MİA'daki A sınıfı boşluk oranı ise yüzde 16,9 seviyesine geriledi.

Lojistik ise teslimat platformları, e-ticaret ve kent içi lojistiğe olan talepten yararlanmaya devam ediyor. Yılın ilk yarısında lojistik depo kiralama işlem hacmi 204 bin m2 olarak kaydedilirken, kiralama işlemlerinde öne çıkan sektörler %38 ile e-ticaret, %37 ile perakende ve %18 ile lojistik hizmet sağlayan 3PL (üçüncü parti lojistik) şirketlerinden oluştu.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.