Araştırma

2020 Yıl Sonu Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü

Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü – 2020 yıl sonu raporumuz yayınlandı.

22 Şubat 2021

Rapora göre Türkiye’deki toplam AVM sayısı 447 olarak görünürken, Toplam Kiralanabilir Alan (TKA) 13,6 milyon metrekareye yaklaştı. Alışveriş merkezi arzında önemli bir paya sahip olan İstanbul’un TKA’nın yüzde 37’sine ev sahipliği yaptığı hesaplandı.

İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı ise 5,6 milyon metrekareye ulaşırken, inşaat halindeki yeni projelerin büyük kısmına - İstanbul Finans Merkezi’nin de etkisiyle - Anadolu Yakası ev sahipliği yapıyor. Yılın son çeyreğindeki kiralama işlemlerinde, Merkezi İş Alanı (MİA) 13 bin metrekare ile öne çıkan alt pazar olarak görünürken, MİA'daki A sınıfı boşluk oranı yüzde 17,4 seviyesine geriledi.

E-Ticaretin ivme kazandırdığı lojistik sektöründeki kiralama işlem hacmi yıl sonu itibarıyla 300 bin metrekare seviyesini aşarak geçtiğimiz yılı 3'e katladı.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.