Araştırma

1Ç 2021 Türkiye’nin Makroekonomik ve Gayrimenkul Piyasası Verileri

Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü – 2021 1. Çeyrek’ raporumuz yayınlandı.

27 Nisan 2021

Rapora göre Türkiye’deki toplam AVM sayısı 447 olarak görünürken, Toplam Kiralanabilir Alan (TKA) 13,6 milyon metrekareye yaklaştı. Alışveriş merkezi arzında önemli bir paya sahip olan İstanbul’un TKA’nın yüzde 37’sine ev sahipliği yaptığı hesaplandı..

İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı ise 5,6 milyon metrekareye ulaşırken, inşaat halindeki yeni projelerin büyük kısmına - İstanbul Finans Merkezi’nin de etkisiyle - Anadolu Yakası ev sahipliği yapıyor. Yılın ilk çeyreğindeki kiralama işlemlerinde, Merkezi İş Alanı (MİA) 17 bin metrekare ile öne çıkan alt pazar olarak görünürken, MİA'daki A sınıfı boşluk oranı yüzde 16,8 seviyesine geriledi.

Lojistik sektöründe e-ticaretin 2020’de ivme kazandırdığı kiralama işlemleri ile inşaat halindeki stokun kısıtlı olması sonucunda yılın ilk çeyreğindeki birincil kira metre kare başına 40 TL seviyesine yükseldi.

COVID-19 salgınından yerel ve küresel çapta en çok etkilenen ticari gayrimenkul bileşeni olan otel piyasasında, salgının etkileri derinden hissedilmeye devam etti.

Raporu indirmek için bu formu doldurun

Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

 

Gizlilik bildirimi

Jones Lang LaSalle (JLL), bağlı kuruluşları ve iştirakleri ile birlikte, gayrimenkul ve yatırım yönetimi hizmetleri alanında önde gelen küresel hizmet sağlayıcısıdır. Bizimle paylaşılan kişisel bilgileri koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Genel olarak sizden topladığımız kişisel bilgiler, sorunuz ile ilgilenmek içindir. Kişisel bilgilerinizi güvenli bir seviyede tutmayı ve meşru işler veya yasal nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğumuz sürece korumayı amaçlıyoruz. Daha sonra bu bilgileri güvenli bir şekilde sileriz. JLL'nin kişisel bilgilerinizi nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen gizlilik beyanımızı görüntüleyin.