Yeni nesil ofisler yalnızlığa da çare oldu

Yeni nesil ofislerdeki iş birliğine dayalı çalışma alanlarıyla birlikte oda ve özel alan dönemi neredeyse sona ermek üzere. Bu durum fiziksel anlamda verimliliği artırıyor

15 Nisan 2019

Birlikte çalışmayı ön planda tutan yeni nesil ofisler özellikle verimlilik konusunda yepyeni bir dönemin başlangıcı oldu. Büyük metrekareler, özel odalar ve verimsiz alanların yerini kafe ambiyansına sahip ortak çalışma alanları aldı. Ancak uzmanlar, yeni yerleşim planlarının çalışanlar için önemli bir sorunsalı ortaya çıkarabileceğini ifade ediyor: Yalnızlık.

JLL EMEA Bölgesinden Sorumlu Ofis Direktörü Guzmán de Yarza Blache, "Modern ofisler teknoloji veya tasarımın insanların yüz yüze sohbet etme ya da iş birliği yapma konusundaki iticiliğini ortadan kaldırması durumunda çalışanları izole edebilir. Yenilikçi çalışma ortamının bir unsuru da esnek ve faaliyete dayalı olmasıdır" dedi.

Uzmanlara göre yalnızlık işyeri sağlığının ihmal edilmiş bir yönü olabilir ve bunun sosyoekonomik maliyetleri kaçınılmazdır. Yalnız insanlar işle daha az ilgilenir ve hastalık olgusuna ihtiyaç duyma olasılıkları artar. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre 1,2 milyon çalışan kronik yalnızlık yaşıyor. Bu durum verimlilik ve artan personel giderleri nedeniyle işverenlere yılda 2,5 milyon sterlin ek maliyet yaratıyor.

Esnek çalışma alanı etkileşimi artırıyor

Ofis tasarımı, işyerinde yalnızlık ile mücadelede çok önemli bir rol oynayabilir. Esnek bir çalışma alanında, çalışanlar masalarına bağlı kalmak yerine iş türüne göre farklı alanlarda çalışabilirler. FlipKart merkezinde, açık ofis alanı, yalnız veya ortak çalışma için birkaç ara bölgeye ayrılırken, Airbnb'nin Londra ofisi çalışanların oturabileceği, ayakta durabileceği veya yaslanabileceği, yani iş ve sosyal alan arasındaki yumuşak çizgilere sahip sınırlara sahip.

Kafe hissi veren yeni nesil ofisler

Yarza Blache konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Çok amaçlı kullanılabilecek faal çalışma alanları ofiste sosyal, ortak çalışma alanları yaratıyor. İnsanların böyle alanlarda dolaşıp diyaloglara karışma olasılığı daha fazla. Toplantı odalarını daha rahat bir atmosferi teşvik etmek için yeniden tasarlamak insanların daha fazla etkileşime girmesini sağlayabilir. Şirketler, kafelerdekine daha çok benzeyen mobilya ve masaları seçiyorlar. Sosyalleşmeyi teşvik eden bir alan, insanların çalışma ilişkilerini güçlendirebilecek ve işleriyle daha fazla ilişki kurmalarını sağlayacak meslektaşlarıyla kişisel bağlantılar geliştirmesine yardımcı olur. Örneğin serbest çalışanlar ve uzaktan çalışanlarda izolasyon ve yalnızlık, çalışma ve ağ kurmanın genellikle bulanık olduğu birden fazla alanı içeren ortak çalışma alanlarında çözülebilir bir hal alır."

Teknolojiye 'Sınırlı' yaklaşım

Video konferans, anlık mesajlaşma ve proje yönetimi uygulamaları gibi dijital çalışma alanları için teknolojik araçlar, modern ofis yaşamının önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, bu aynı teknolojiler meslektaşlar arasında da mesafe yaratabilirken, eğer teknoloji sorunları sanal toplantıları engelliyorsa, uzaktan çalışanlar kendilerinin bağlantısının kesildiğini hissedebilirler. Yarza Blache'a göre teknoloji daha fazla iş birliğini sağlayabilir, ancak aşırı güven duyulması durumunda çalışanlar günlük olarak birbirleriyle bağlantı kurma şansını giderek kaybeder.

Yarza Blache, "Bazı şirketler belirli saatlerden önce e-posta yazmama politikalarına sahipler veya belirli türden mesajları göndermek için hangi dijital araçların gerektiğini belirtebilirler. Çalışanların kasvetli koşullarda uzun saatler boyunca çalışmak için bunalmış veya baskı altında hissetmemelerini sağlamak, iyi bir iş-yaşam dengesi sağlamanın bir amacı. Uzun vadede özellikle işveren açısından pozitif bir durum yaratır" şeklinde konuştu.

Yalnızlığın ilacı ofis kültürü

Destekleyici bir çalışma kültürü, çalışanları esnek çalışma alanını en iyi şekilde kullanmaya teşvik etmenin ve meslektaşları ile iyi çalışma ilişkileri kurmanın anahtarıdır. Yarza Blache'a göre yalnızlık ile mücadelede ofis kültürü de son derece önemli.

Yerleşik programlar yeni gelenlerin diğer çalışanlarla bağlantı kurmasına yardımcı olurken oyun odaları veya takım oluşturma etkinlikleri gibi özellikler ekip ilişkilerini teşvik edebilir. Yeni nesil çalışanların sosyal, toplumsal iş yerlerine açık bir öncelik vermesi, canlı ofis alanlar ile birlikte kapsayıcı bir kültür yaratması hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Uzmanlara göre esnek, sosyal ve teşvik edici bir ofis oluşturmak çalışanlara meslektaşları ile olumlu ilişkiler kurma konusunda avantaj sağlıyor. Bu durumun verimlilik ve sadakatle doğrudan bir ilişkisi var.