Yeni Trend: Ofiste Sessiz Alanlar!

Sağlıklı yaşama olan ilgi arttıkça, sessiz ve odaklanmaya yönelik alanlar günümüz ofislerinin giderek daha yaygın bir özelliği haline geliyor

26 Ağustos 2019

Günümüzde şirketler giderek daha iyi bir iş-yaşam dengesi kurmaya ve bu yönde ofisler yaratmaya başladılar. Ofisler artık çalışma alanları dışında meditasyon odaları ve çalışanların iç dünyalarına dönüp rahatlamalarını sağlayan ortamları ile fark yaratıyor.

Bu anlayışla ofislerinde dönüşüm yapmaya başlayan bazı şirketler, en basit şekilde küçük toplantı odalarını rahatlama ve dinlenme mekanı gibi kullanırken, bazıları ise bu odaları daha fazla önemseyerek aydınlatma, duş imkanı, sıcaklık ve havalandırma gibi ayrıntılar için daha fazla yatırım yapıyor.

JLL şirket ortaklarından Tétris İngiltere'de tasarım koordinatörü olan Daithí Naughton, işverenlerin artık çalışanlarının duygusal ve ruhsal refahına daha fazla dikkat ettiğini, bu konuda onlara daha iyi bir ortam sunmaya odaklandıklarını ve ofis ortamı ile beklentilerinin karşılanmasını bekleyen genç nesil çalışanlara hitap etmeye çalıştıklarını söylüyor.

Naughton; işverenlerin çalışanlarına iş arasında dua etmek ya da ruhsal açıdan rahatlamak istiyorsanız, size kaliteli olanaklar sağlayarak bunu yapmanıza yardımcı olabiliriz demek istediklerini belirtiyor. Yöneticilerin bu şekilde birçok farklı kökenden ve inançtan çalışanlarını desteklemeye kararlı olduklarının da altını çiziyor.

İnanç Ritüelinin Bir Parçası Haline Gelen “Sessiz Odalar”

Yeminli Mali Müşavirler Derneği'nin Londra ofislerindeki sessiz odada, kıble yönünü gösteren bir işaret vardır. Giriş ise dua eden kişinin arkasında kalacak şekilde konumlanmıştır. Böylece alana girenlerin dua eden kişilerin önünden geçmesi engellenmiştir. Odada ayrıca yumuşak bir aydınlatma, seccadeler için bir saklama dolabı ve abdest almaya uygun bir lavabo vardır. İlaç şirketi Bayer'de ise insanların oluk etrafındaki taburelere oturmasını ve ayaklarını içeride yıkamasını ve rahat abdest almasını sağlayan bir alan mevcuttur.

Naughton, “Sessiz odalar farklı inançlar tarafından kullanılıyorsa, hiç kimsenin mekana ya da iç dekorasyona hükmetmemesi önemlidir. Renkler nötr tutulmalı ve farklı inanç gruplarına uygun olarak minimalist döşenmelidir” diyor.

Rahatlama ve Sessizlikten Fazlası

Sessiz odalar, sadece dini amaçlar için değil, aynı zamanda iş dünyasının durmak bilmeyen e-posta akışından, konferans görüşmelerinden ve son teslim tarihlerinden vs. uzaklaşarak biraz rahatlamak isteyen çalışanlara da hizmet vermektedir.

Ruh Sağlığı Vakfı'na göre, İngiltere'deki yetişkinlerin üçte ikisinden fazlası bir şekilde zihinsel sağlık sorunları yaşıyor. Sessiz alanlar, daha olumlu bir iş yeri deneyimi yaratmayı ve insanları daha enerjik tutmayı amaçlayan kurumsal refah stratejisinin bir parçası olarak şirketler için giderek daha önemli hale geliyor. Sessiz odaların aynı zamanda ticari faydaları olduğunu belirten Ruh Sağlığı Vakfı, çalışanların refahını sağlamanın, verimi yüzde 12'ye kadar artırdığını söylüyor.

Naughton; “Bu odaların acil bir toplantı ya da özel telefon görüşmeleri gibi işler için kullanılmaması gerektiğini, çalışanların bu odaların asıl amacını anlaması için bu konuda temel kuralların oluşturulması gerektiğini savunuyor. Ofislerde yer alan sessiz odalar, küçük bir öğle yemeği, yoga veya meditasyon dersleri gibi aktiviteler için de kullanıldığında, farklı isteklere de uygun hizmet etmiş oluyor.

Birçok şirketin bodrum katlarında konumlandırılan sessiz odaların, ofis binası içerisinde görünür, kolay erişilebilir noktalarda yer alması önemli bir husus. Örneğin JLL’in yeni Manchester ofisinde, sessiz alan kasıtlı olarak bol miktarda doğal ışık alan bir bölgeye yerleştirilmiştir.

Naughton, “Şirketlerin refahı arttırma konusunda ciddi olduklarını ve zamanla daha fazla şirketin bu sessiz alanları oluşturacağını belirtiyor. Bu mekanların çalışanları motive edeceğini ve onları elde tutmak için önemli olduğunu söylüyor. Ayrıca bu odaların modern ofisler için çalışan ihtiyacı olarak görülmesi ve bu konuda yatırım yapılması gerektiğini söylüyor.”