MIPIM 2019, dört yeni tema ile küresel gayrimenkul sektörüne ışık tuttu

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, dünyada halihazırda belirsizliklerin yaşandığı gayrimenkul sektörüne ışık tuttu. Dev etkinlikte bu yıl dört tema ön plana çıktı; Değer arayışı, rekabet, iş birliği ve geleceğin liderlerini aramak

26 Mart 2019

Küresel emlak devleri, uluslararası fonlar ve yatırımcılar 12-15 Mart tarihleri arasında Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'de bir araya geldi. Avrupa'da Brexit'in gölgesi hala hissedilirken, yeni nesil emlak liderlerinin keşfi, gayrimenkul kavramının yenilenmesi, Avrupalı ve küresel yatırımcılar arasındaki rekabet ve kiracıların değişen ihtiyaçlarının tümü gibi konular dev etkinliğin ana gündem maddelerini oluşturdu.

Değer arayışı

Küresel emlak fonları bu yıl ticari gayrimenkul popülaritesi artmaya devam ettikçe rekor seviyelere ulaşmak adına yeni girişlerle çok güçlü bir yapıda faaliyet gösterecek. Öte yandan sermayenin genişlemesi ve uygun kazançların elde edilmesi daha da zorlaşıyor.

JLL'nin EMEA bölgesinden sorumlu Sermaye Piyasası Başkanı Matthew Richards, "Bu yıl MIPIM'de insanlar arasında sessiz bir esneklik oldu. Önceki yıllarda var olan enerji biraz değişime uğramış ancak hala ortada hissedilen bir güven var. Avrupa'daki gayrimenkul yatırımcıları için değer biçmek bu yıl konuşulacak gerçek bir konu başlığı. Bu değer arayışındaki odak tematik yatırımlardan ziyade şehir temelli yatırımlar. Bu, emlak sektörünün her zaman neyle ilgili olduğuna yani piyasa bilgisine geri dönüyor. Değer bulmak istiyorsanız bunu yerel bir pazar açarak yapabilirsiniz" dedi.

Para birimi ve rekabet

Avrupalı ve Asyalı yatırımcılar arasındaki rekabet döviz kurlarındaki dalgalanmalarla daha da yoğun bir hal aldı.

JLL Almanya Ülke Başkanı Timo Tschammler, "Döviz kurları emlak sektörüne Euro cinsinden büyük ölçüde yatırım yapan yatırımcıların Avrupa'da şu anda ABD veya Asya'dan daha iyi yatırım yapmaları anlamına geliyor ancak Avrupa aynı zamanda Asya sermayesi için de hedef noktasında. Bu nedenle rekabet daha da güçleniyor" şeklinde konuştu.

Uzmanlara göre giderek artan bu rekabet Avrupa konut sektörünü odak noktasına taşıyor. Öğrenci yurtları, sağlık hizmetleri ve huzur evleri gibi yaşam alanları ön plana çıkıyor.

JLL'nin EMEA bölgesinden sorumlu Konut Direktörü Adam Challis'e göre konut ve yaşam merkezi temalı gayrimenkullere tahsislerin önemli ölçüde artması bekleniyor ancak buradaki en büyük engel tüm yaşam yelpazesinde yatırım olanaklarının olmaması.

Daha fazla iş birliği

Ofisler teknolojinin gelişmesiyle ve esnek alan kullanımının artmasıyla birlikte hızla değişiyor ve bu değişim hem yatırımcılara hem de kiracılara yeni alanlar açıyor. Uzmanlara göre iki taraf arasında kurulabilecek uzun soluklu iş birlikleri ilerlemenin anahtarı olacak. Özellikle Avrupa'da yatırımcıların kiracıların ihtiyaçlarını anlama dereceleri, ihtiyaçları doğrultusunda en uygun alanların arzı adına giderek daha önemli hale gelecek.

JLL Fransa Ülke Başkanı Charles Boudet'e göre doğru ihtiyaçların belirlenememesi iş planlarını, uygulamaları hatta çalışanların başarısını olumsuz yönde etkileyecek: "Artık iş yeri yerleşimi ve tasarımı kiralamada artan bir öneme sahip. Bu sadece binanın alan ve konum gereksinimlerini yerine getirmesiyle ilgili bir durum değil. Söz konusu çalışma ve yaşam alanlarının kendini nasıl geliştireceği ve bunu nasıl koruyacağı da kritik öneme sahip.

JLL Global Genel Müdürü Gianluca Romano ise, "Mevcut varlıklar üzerinde sermaye harcaması ihtiyacı artık elle tutulur bir konu olarak karşımıza çıkıyor ve bazı yatırımcılar için bu konu yeni bir sermayeyi geç kullanmaktan daha büyük bir sorun olabiliyor. Eğilimler o kadar hızlı değişiyor ki, mevcut varlıklar eskimiş olma riski taşıyor" dedi.

Geleceğin liderleri

MIPIM'de bu yıl ilk kez Y kuşağına ve bu kuşağın emlak endüstrisinin hem bugünü hem de yarını üzerindeki etkilerine odaklanan 'Genç Liderler Zirvesi' düzenlendi.

JLL'nin EMEA bölgesinden sorumlu Perakende ve Sermaye Piyasası Müdürü Emma Tattersalli konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Dijital teknoloji çağı içinde büyüyen, çevreye duyarlı ve sosyal açıdan bilinçli genç liderler için daha fazla fırsatlar sunarak bir çekim noktası haline geliyoruz. Bu çalışma endüstrimizdeki projelere yeni bir yön vermek için yeni nesil liderleri güçlendirecek ve yatırım kararlarını yönlendiren stratejiyi değiştirebilecek."