Londra cazibe merkezi olmaya devam ediyor

​​Türklerin ilgi duyduğu şehirlerden biri olarak öne çıkan Londra’da gayrimenkul her zaman en tercih edilir yatırım araçlarından. Brexit sonrası özellikle merkezde fiyatlar gerilemiş olsa da araştırmalar önümüzdeki 4 yılda ivme yakalayacağını gösteriyor

21 Kasım 2018

Türklerin yıllardır ilgi duyduğu şehirlerden biri olarak öne çıkan Londra’da gayrimenkul her zaman en tercih edilir yatırım araçlarından biri. Brexit kararı sonrası özellikle merkez Londra’da fiyatlar bir miktar gerilemiş olsa da araştırma verileri önümüzdeki 4 yıllık süreçte tekrar ivme yakalayacağını gösteriyor. 10 yıllık yatırım döngülerine bakıldığında diğer yatırım araçlarından karlı bir enstrüman olarak öne çıkıyor.

Dünyanın önemli başkentleri arasında ilk sıralarda yer alan Londra, gayrimenkul yatırım tercihi olarak da ilk sıralarda. JLL’nin yaptığı araştırma, değer artışı ve kira getirisi parametreleri değerlendirildiğinde Londra’nın parlayan yıldız olmaya devam ettiğini ispatlar nitelikte. Brexit nedeniyle oluşan yavaşlamayı Londra’ya ilgisi olan bilinçli yatırımcı fırsata dönüştürüyor. Bu verilere göre 2018 – 2022 yılları arasında ev fiyatlarında ve kira gelirlerinde ortalama %10 seviyelerinde bir artış bekleniyor. 

Yurt dışında yeni trend ‘Microliving’

JLL Türkiye Yurt Dışı Yatırım Danışmanlarından Erhan Happani’ye göre konut alanında değişen trendler ‘Microliving’ denilen, yaşam alanlarının giderek küçüldüğü dünya literatürüne de giren bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bu tip yaşamı destekleyen küçük üniteler dünya metropollerinde en çok talep gören gayrimenkul sınıfını oluşturmaya başladı. Bunun en önemli nedeni kiraya verilebilme ihtimalinin büyük ünitelere göre daha yüksek oluşu. Özellikle yalnız yaşayan genç nüfusun yoğun olduğu şehirlerde en çok tercih edilen konsept küçük üniteler oluyor. Dünyadaki eğilim son yıllarda daha çok paylaşım odaklı yaşamlara evrilmeye başladı. Evde geçirilen süre göz önüne alındığında gençlerin ve bekarların burada minimum zaman harcayıp daha çok ortak yaşam alanlarında vakitlerini değerlendirdiği görülüyor. Bu nedenle son dönemlerde 30-40 metrekare büyüklüğündeki evlerin kiralanırken en çok talep gören kategori olması uzmanlara göre sürpriz değil.

Neden Londra?

Erhan Happani, yurt dışı konut yatırımında Londra’yı ön plana çıkaran nedenleri şöyle özetledi: “Özellikle Londra’nın merkezinde 2016’da zirve yapan fiyatlar 2017 ve 2018 süresince ufak düşüşler gösterse de şehre olan ilgi ve yatırım iştahı devam ediyor. Londra iştahı olan yatırımcılar fiyatlardaki gevşemeyi fırsat olarak değerlendiriyor. Özellikle dil bariyerinin olmaması Türkiye’deki yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ailelerin çocuklarına ‘iyi eğitim’ tercihlerinde birinci sırada geliyor. Londra’nın finans başkenti olması ve kreatif endüstri merkezinin Londra’da toplanması Londra’yı yatırım için cazip kılan faktörlerin başında geliyor. İstanbul’dan 3 buçuk saat gibi kısa bir uçuş mesafesi olması ve sadece THY’nin İstanbul’dan neredeyse günde 9 uçuşa sahip olması, şehri son derece hızlı ulaşabilir bir rota haline getirdi. Bunun dışında dünyanın finans merkezi olması nedeniyle düşük maliyetli finansman bulabilmek ev alımlarında mortgage kullanıp ana parayı farklı kaldıraçlarda değerlendirmek son derece cazip sonuçlar üretti. Bu hem küresel yatırımcılar hem de Türk yatırımcılar açısından karlı bir sonuç.” 

Erhan Happani sözlerine şöyle devam etti: “Diğer yandan gayrimenkulde güvenli bir limanda düşük risk ve iyi getiri için doğru bir lokasyon olan Londra’da JLL olarak en önemli projelerde satış danışmanlığı yapmakta ve çoğu projenin arsa satışını gerçekleştirdiğimiz için süreçlerin en başından itibaren detaylı şekilde içerisinde bulunarak son derece güçlü bir pozisyonda faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Londra’nın sadece geçmişte ve günümüzde değil gelecekte de Türkler için önemli bir yatırım merkezi olmayı sürdüreceğini düşünüyorum.” 

Detaylı bilgi için;

Erhan Happani

Analyst, Capital Markets & Residential

M +90 530 517 43 88

Gün Gökkaya, MRICS

Head of Capital Markets & Residential

M: +90 530 9619243