İş hayatındaki hareketsizliğin yeni ilacı sağlıklı öğle yemekleri

Beyaz yaka çalışanların hâkim olduğu ofis bölgelerinde öğle yemeklerinin menüsü gün geçtikçe ‘Glutensiz’ bir hal almaya başladı. Alışılagelmiş yiyecek-içecek menüsüyle tanınan mekanlar sağlıklı menülerle kendilerini yeniliyor

19 Mart 2019

Apple ve Google gibi global firmalar uzun süredir ofis çalışanlarına ücretsiz ya da çok makul ücretlerle kaliteli restoranlara ve sağlıklı atıştırmalıklara ulaşabileceği imkanlar sunuyor. Restoran işletmeleri artık bulunacakları yerden nelerin nasıl servis edileceğine kadar büyük bir hassasiyetle yaklaşıyor.

JLL Yeme-İçme Danışmanlığı Direktörü Adam Griffin'e göre işyerlerindeki yeme-içme konseptini geliştirme isteği giderek artmaya başlarken, büyük şirketlerde yemek konusu giderek daha fazla önem kazandı. Küçük ofisler ise çalışanları için daha iyi bir yeme-içme alternatifi sunulmasının gerekliliğinin farkında.

Öğle yemekleri artık tasarım restoranlarda

Sağlıklı yeme-içme ürünleri ve sürdürülebilir bir beslenme şeklinin giderek daha da önemsenmesi birçok firmanın hedeflerini yönlendirerek mekanlar üzerine ciddi bir şekilde etki ediyor. Birçok ofis konseptli yeme-içme firması bu trende uygun menüler sunan mekanları pusula olarak görerek kendilerini yeniliyorlar.

Griffin'e göre işyerindeki yeme-içme firmalarının yalnızca belirli beslenme şekillerine ya da diyetlere özgü değil, günün her saatinde yeme-içme ihtiyacını karşılamak isteyen insanlar için de seçenekler sunması gerekiyor: "Geleneksel olarak işyerlerine yönelik yeme-içme servisi yapan mekanlar ve ofis dışındaki gıda zincirleri arasında fazla ayrım olmadı ancak artan trendle birlikte imkanların artması, ofis dışındaki bu seçeneklerin ofis içi alanlara girmesine izin verdi. Tam öğünlerin yanı sıra, hafif öğünler ve öğleden sonraları için meyve veya tatlı atıştırmalıklar da dahil olmak üzere giderek seçenekler giderek artırılarak çalışanlara daha geniş bir imkân sunuluyor. Bu konseptlerin çalışanlara olduğu gibi yeme-içme firmalarına da katkısı var."

Esnek çalışma düzeni beslenme alışkanlarını da değiştirdi

Esnek çalışma konseptinin popülaritesi, insanların çalışma ve mola verme konusundaki alışkanlıklarını da değiştiriyor ve bu değişim yeme-içme firmalarının hareketlerine de yön veriyor.

Adam Griffin konuyla ilgili şunları söylüyor: "Geleneksel 12-2 öğle yemeği zamanı aşılıyor ve çalışanlara daha uzun süre yemek alternatifi sunuluyor. Bu durum ofislere yemek hizmeti sağlayan işletmeler tarafından giderek daha fazla kabul görüyor. Bununla birlikte modern şirketler üçüncü nesil kahve zincirleri ve organik barlarla zenginleştirilmiş, suşi ve burger gibi yeme seçeneği daha kolay olan kaliteli menüler sunuyorlar. En büyük ilerleme ise nakit ile uğraşmayıp kredi kartı hatta temassız ödeme sistemlerinin gelişmesiyle oldu. İnsanlar artık daha hızlı hareket ediyor. Firmalar ise gün sonunda nakit saymak zorunda kalmadan zamandan ve maliyetten tasarruf ediyorlar."

Ofislere yönelik bu mekanlar insanlara aynı zamanda ofisten çıkmadan sipariş verebilecekleri, yemeklerini isteklerine göre kişiselleştirebilecekleri uygulamalar da sunuyor. Vacherin adlı mobil uygulama bunun son örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Yakın gelecekte değişim daha büyük olacak

Firmalar yoğun olarak talep gören yemek saatleri dışında da sahip oldukları yerlerden yararlanmak istediklerinden, bu mekanların düzeni de değişiyor. Griffin, "Değişim aynı zamanda mekânı yeniden tasarlamakla ilgili bir durum. Örneğin oturma alanları toplantı salonları tüm gün kullanımı teşvik etmek için daha küçük ve lobiye benzer bir hale gelecek" dedi.

Atıştırmalıklar da değişim sürecinde

Sağlıklı ve sürdürülebilir yemek konsepti aralıksız gelişimini sürdürürken, bazı şirketler çalışanlarına işyerinde yiyecek servisi aracılığıyla alışkanlıklara yön vermeyi hedefliyor. Kalifornia merkezli Kaiser Permanante şekerli tatlandırılmış içecekleri ürün gamından tamamen çıkarırken, WeWork herhangi bir yiyecek servisi noktasında et servisi yapmıyor. Google ise kampüslerinde çalışanlarına çeşitli atıştırmalıklar imkânı sağlarken, şekerlemeler yerine meyve ve kuruyemiş olarak servis ediyor.