Türkiye'deki AVM sayısı 433, birincil kira rakamı aynı kaldı

Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Birinci Çeyrek Görünümü Raporumuza göre Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde birincil kira rakamı bir yıl öncesine göre değişiklik göstermedi ve metrekare başına 325 TL olarak hesaplandı

06 Mayıs 2019

2019'un ilk çeyreğini kapsayan 'Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü' raporumuz yayınlandı. Organize perakende, A sınıfı ofis pazarı ve lojistik sektörlerinin irdelendiği raporda detaylı rakamlara yer verildi.

AVM sayısı 433

Rapora çalışmasına göre bu yılın ilk çeyreği itibariyle Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısı 433. 37 AVM yapım aşamasında. Ülke genelinde 13 milyon metrekare ticari kiralanabilir alan mevcut. İstanbul'da halihazırda 126 merkez hizmet veriyor. 13 AVM ise yapım aşamasında. 2020 sonunda dev metropoldeki alışveriş merkezi sayısının 139'a çıkması bekleniyor. JLL'nin raporundaki verilere göre alışveriş merkezlerindeki metrekare başına birincil kira rakamı ortalama 325 TL. Bu rakam, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre değişiklik göstermedi.

Yeni ofis projelerinin adresi Anadolu yakası

Raporda İstanbul'daki A sınıfı ofis pazarına ilişkin güncel rakamlar da paylaşıldı. Çalışmaya göre İstanbul'daki A sınıfı ofis arzı geçtiğimiz yılında ilk çeyreğinde 5,3 milyon metrekare iken, bu rakam bu yılın ilk çeyreğinde 5,7 milyon metrekareye çıktı. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin de etkisiyle Anadolu yakası yeni ofis projelerinin yüzde 89'una ev sahipliği yapıyor. A sınıfı ofis pazarındaki ortalama birincil kira rakamı ise, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre değişiklik göstermedi ve metrekare başına 130 TL olarak hesaplandı. Söz konusu sektör için kritik önem arz eden boşluk oranı ise yüzde 21,9 oldu.

Birincil kirada düşüş, getiride yükseliş

İstanbul ve Kocaeli alt pazarlarındaki toplam lojistik arzı bir yıl öncesine göre 265 bin metrekare artarak 10,23 milyon metrekareye ulaştı. Bu yılın ilk çeyreğinde 48 bin 700 metrekarede gerçekleşen kiralama işlemlerinde bir yıl öncesine göre keskin bir düşüş gözlendi. Lojistik pazarında hâkim olan 'Bekle-Gör' politikası nedeniyle yaşanan talep daralması göz önüne alındığında, 2019 yılının ilk çeyreğinde birincil kirada düşüş, birincil getiride ise yükseliş eğilimi gözlenmiştir.