Dubai'nin gayrimenkul rotasını ‘Yapay Zekâ' belirleyecek

Dubai, şehirde e-ticaret ve veri paylaşım platformlarının daha fazla kullanılması, yapay zekâ ve robotik gelişim dahil olmak üzere dijital dönüşümün geliştirilmesi için çeşitli hedef değişikliklerini resmi olarak duyurdu

04 Mart 2019

Giderek dijitalleşen çağda iş yapma kolaylığı Dubai'nin serbest bölge konseptinin öncelikleri başında geliyor. Yakın geçmişte ofis yoğunluğundan dolayı sıkıntı çeken Dubai, ekonomik büyümede kilit rol oynayan serbest bölge kurallarını yeniden düzenleme konusunda adımlar atmaya başladı. Dubai'nin serbest bölge yasalarında yapılması öngörülen değişiklikler, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) yerel ticaretini artırabilir ve gayrimenkul gelişimini tetikleyerek daha da genişlemesini sağlayabilir.

Dijital inovasyon yeni kiracı profilini belirleyecek

JLL'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan (MENA) sorumlu Sermaye Piyasaları Direktörü Fadi Moussalli, Dubai'deki teknolojik dönüşümün özellikle ticari gayrimenkul sektöründeki profili ve genel görünümü olumlu anlamda değiştireceğini düşünüyor: "Geleneksel planlı yaklaşım Dubai için iyi bir sonuç verdi ve şirketlerin ilgisini sadece finansal sebepler değil daha fazlası çekmeye başladı. İnsanların hangi şartlarda çalışıp hangi standartlarda yaşadığını ve bu doğrultuda küresel rekabet için yetenekleri ayarlayan bir teknoloji var. Finans ve hukuk sektörlerindeki üst düzey kiracılar pazara hâkim oldu ancak teknoloji firmaları da pazardaki bu manzarayı değiştirmede rol oynayabilirler. Farklı sektörden gelecek kiracıların oluşturacağı daha geniş bir dağılım, aynı zamanda yatırım pazarını da olumlu yönde etkileyebilir."

Moussalli, MENA bölgesinin en şeffaf emlak piyasası unvanını elinde bulunduran Dubai'nin çekiciliğinin dijital dönüşümle daha da artıracağını ifade ediyor.

Dubai, gayri safi yurtiçi hasıla başına teknoloji girişimlerinde dünyada dokuzuncu sırada, nüfus başına düşen büyük teknoloji şirketlerinin varlığında ise 23'üncü sırada yer alıyor.

Dubai'nin dijital dönüşüme vereceği yanıt gayrimenkulün geleceğini belirleyecek

Fadi Moussalli'ye göre bu adımlar sadece bir başlangıç. Şehrin dijital dönüşüme vereceği yanıt hem kendi geleceğini hem de gayrimenkul piyasasının akıbetini belirleyecek. Dubai dijital yolda ilerlerken, kendisini yalnızca teknoloji haritasına yerleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda küresel dijital ekonomide gerçekleşecek değişimlerden de yararlanabilecek.

JLL Global Araştırma Merkezi Direktörü Jeremy Kelly ise, yeni ve küresel bir 'Dijital Coğrafya'nın ortaya çıktığı görüşünde: "Dubai de bu yeni gerçeğe cevap veriyor. Teknoloji şirketleri bulunacakları konum hakkında karar alırken yeni önceliklere sahip oldukça hem yerel hem de uluslararası işletmeler için bu önceliklere verdiği cevaplarla Dubai güçlü bir üs olarak konumlanıyor."

Expo 2020 ilk sınav olacak

Dijital dönüşümle ilgili yatırım planları sadece yeni bir konsept geliştirmek anlamına gelmiyor. Uzmanlara göre yatırımları doğru şekilde tanıtmak da kritik öneme sahip. Dubai'nin Expo 2020'ye ev sahipliği yapacak olması, kentin dijital dönüşümde geldiği noktayı dünyanın gözleri önüne serecek.

'Smart Dubai' iş başında

Kamu kurumu olan 'Smart Dubai', yerel halk için daha mutlu, yatırımcılar için ise daha cazip bir şehir yaratmak amacıyla kentin dijital dönüşümü konusunda görevlendirilmiş durumda.

IBM ile ortak çalışmalara imza atan Smart Dubai yakın zamanda ekonominin dijitalleşmesini sağlamak ve 2021 yılına kadar kağıt kullanmayan kamu kurumu hedefini gerçekleştirmek adımlar attı.

Dubai Uluslararası Havalimanı Serbest Bölge Kurumu da, Boeing, Airbus, GE, Panasonic ve Rolls-Royce gibi şirketler ile ortak bir çalışmaya imza atarak havalimanı sınırları içerisinde dünyanın ilk serbest bölgeleri için ticaret platformu kurdu. İşletmeler arası kurulan platformda yapay zekâ, blok zinciri teknolojisi ve sanal işletme lisansları kullanılıyor.