Avrupalı Geliştiriciler Yönünü Akıllı Evlere Çevirdi

Tüketiciler teknolojiyi hayatlarına daha çok davet ettikçe, evler de daha akıllı hale gelmeye başladı. Halihazırda pek çok kişi teknolojiyi evine kendi imkanlarıyla getirse de özellikle Avrupalı geliştiriciler gelişmeleri yakından takip ediyor

14 Ocak 2019

Gelecek yıllarda satın almak ya da kiralamak için bir evi gezerken size sunulan faydalar arasında sütün ne zaman bittiğini söyleyen buzdolabı, otomatik kedi besleyici ve sesli komutla ya da işaretle çalışan pek çok akıllı ev aleti sunulabilir. Orbis’in araştırmasına göre; global olarak, akıllı ev teknolojisinin önümüzdeki beş yıl içinde 35.7 milyar dolardan 150.6 milyar dolara çıkması bekleniyor.

JLL Konut Geliştirme Lideri Thomas Zabel’e göre; Arthur D. Little ve internet derneği Eco’nun danışmanlık verdiği Almanya’da, akıllı ev piyasası 2022 yılına kadar 4.89 milyar dolar büyüyecek. Akıllı ev teknolojilerinin şimdilik lüks olarak görüldüğünü söyleyen Thomas Zabel’e göre yakında bu durum değişecek ve akıllı evler daha yaygın hale gelecek.

Almanya’da konut arzı, talebi yeterince karşılayamadığı için alıcıya ekstra fayda sunulmaya çok da ihtiyaç duyulmuyor ancak diğer pazarlarda akıllı ev teknolojilerinin ekstra fayda olarak sunulduğunu görüyoruz. Örneğin Brexit nedeniyle İngiltere’de lüks konut satışlarında daralma görülünce alıcılara akıllı teknolojileri de içeren ücretsiz ekstralar sunuldu.

Daha küçük ev, daha çok teknoloji!

Konut yatırım danışmanlarımıza göre akıllı evlerde artış görülmesinin bir diğer nedeni de gittikçe daha fazla insanın şehirlerde daha küçük evlere taşınmasına bağlı alan kısıtlamaları olacak. Bir pencere bölmesinde TV izlemek şu an size fütüristik gelebilir. Ancak uzmanlara göre, evde daha az duvar olması durumunda, ev içi eğlence sistemleri için alternatif alanların akıllıca kullanılması da bir yöntem olacak.

Merkezi ısıtma sistemlerini veya klimalarını evlerinin dışından kontrol etmek için uygulamalar kullanan kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Enerji kullanımını akıllı cihazlar aracılığıyla kontrol altına almak sadece kullanım rahatlığı ve maliyet avantajı sağlamıyor, bu durum iklim değişikliği ile mücadele konusunda da oldukça önemli.

Amazon’un Alexa‘sı, Apple’ın Siri‘si, Google’ın da Google Assistant’ı… Eğer birbiriyle konuşabilen cihazları varsa kullanıcılar bu akıllı ev asistanları ile artık birden fazla cihazı yönetebiliyor. “Klimayı aç”, “Evin sıcaklığını 23 dereceye getir”, “Işıkları söndür”, “Panjuru arala”, “Biraz müzik dinlemek istiyorum”, “Yarın 8’e toplantı ayarla”, “Kek için 45 dakika süre tut”, “Evi süpür” gibi komutların yanı sıra “Trafik durumu ne?”, “Hava durumu nasıl?” gibi sorular sorarak da hayatı kolaylaştırmak mümkün oluyor.

Evler akıllı peki ya ağ bağlantıları?

Tabii üstesinden gelinmesi gereken zorluklar da yok değil. Mesela evlerin gerçekten akıllı olması için ağ bağlantılarının çok daha iyi hale getirilmesi gerekiyor. Bir şekilde kullanıcı kontrol edemiyorsa, teknolojinin dört duvar içinde ne kadar akıllı olduğu önemli değil.

Evet yakın geleceğin evlerinde ısıtıcılar ve diğer elektrikli ev aletleri cep telefonlarımızdaki uygulamalar tarafından veya sesli komutlar ile yönetilecek. Fakat akıllı bir evin düzgün işlemesi için tüm farklı sistemlerin kendi arasında iletişim kurabilmesi gerek ki bu düşünüldüğünden çok daha zor bir iş. Bu nedenle, Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC) akıllı cihazların kendi aralarında nasıl iletişim kurabileceklerini değerlendirmek üzere Hollanda'nın Petten kentinde bir laboratuvar-ev tasarladı. Araştırma laboratuvarının hedefi akıllı cihazların kendi arasında işlerliğini ölçmek.

Bu alandaki çalışmalar hızla devam ederken, geliştiricilerin de bu konuyla yakından ilgilenmesi şaşırtıcı değil. Akıllı teknolojiler henüz sadece lüks konutlar ile kullanıcıların hayatına giriyor olsa da uzmanların dediği gibi bu durum çok uzun sürmeyecek…