Hangi sektörler ve lokasyonlar farklılaşma fırsatları sunuyor?

Yeni sektörler ve lokasyonlar yatırımların odak noktası haline geliyor

Ya alternatif yatırımlar ve lokasyonlar riski azaltabilseydi ve daha uzun vadeli büyüme sağlayabilseydi?

Şu anda kurumsal yatırımcılardan, özel sermayeden ve ortaya çıkan yeni kaynaklardan gelen küresel gayrimenkulleri hedefleyen 1.5 trilyon ABD Doları tutarında yeni sermaye bulunuyor ve bu, sermayesi yüksek yatırımcılar getiri odaklı çalışırken Birleşik Krallık, mülk varlıklarına olan talebi destekleyecek.

Ofisler, lojistik, konut ve perakende gibi geleneksel sektörler bu sermaye akışından yararlanmaya devam ederken, özellikle lojistik, yaşam bilimleri, veri merkezleri ve kişisel depolama olmak üzere gelişmekte olan gayrimenkul sektörleri hızla büyüyor. Bu alternatif yatırımlar, portföyleri gelecekteki risklere karşı koruma kabiliyetine sahip esnek varlıklar olarak kabul edilmektedir.

Yatırımcılar ve geliştiriciler, son 10 yılda en hızlı kira artışını kaydeden ve daha yüksek oranda sermaye sağlamaya devam edecek olan «İnovasyon Coğrafyaları» olarak bilinen şehirlerdeki yatırım fırsatlarına odaklanacaklar. Ankete katılan yatırımcıların neredeyse yarısı (% 44), pandemiden öncesine göre şehir yatırım stratejilerine daha fazla önem vereceklerini söylüyor..

Farklılaşma nedenleri

Davranışların değişmesi

Esnek çalışma, farklı yaşam, çalışma ve tüketim değerlerini şekillendiriyor. Teknolojinin benimsenmesi hayatı kolaylaştırır ve gayrimenkulün değerini etkiler. Şirketlerden ve tüketicilerden gelen beklentiler, dayanıklılık yaratmanın bir şekli olarak sürdürülebilirliği yönlendirmektedir.

Yeni alt sektörler

Aktif yaşam, kira talebini karşılamak için gelişiyor. Yaşam biliminin arkasındaki ivme, baby boomer'ların ve teknolojinin gelişen sağlık ihtiyaçları tarafından desteklenmektedir. Çevrimiçi platformlar aracılığıyla daha yüksek bir tüketim oranına geçişimiz, veri merkezlerindeki büyümeyi ve kentsel lojistik ve depo alanı ihtiyacını tetiklemektedir.

Sermaye

Gayrimenkulün sermaye tabanı genişliyor ve derinleşiyor. Yatırımcılar, yatırım kriterlerini ve getiri beklentilerini karşılamak için çözüm yelpazesini genişleten ortaklıklar, dolaylı ve kamu piyasaları aracılığıyla artan seçeneklere sahip olmaya başlıyor.

Gayrimenkulün geleceğini şekillendirelim

Portföy büyüklüğünüz veya lokasyonunuz ne olursa olsun, yeni bir bakış açısı edinme zamanı.

Yatırımcılar gayrimenkullerini yeniden konumlandırmalı, kullanım amaçlarını çeşitlendirerek yeniden kullanmalıdır

Yeniden Konumlandırma

Varlıklarınızı ve sermaye stratejilerinizi yeniden düzenleyin

Pandemi öncesi duruma uygun yatırım ve sermaye stratejileri artık karlı olmayabilir.

Kullanım amacını değiştirmek

Gelecek dönemde bilinmeyene karşı dayanıklılık oluşturun

Yatırımcılar, mevcut varlıkları esneklik, teknoloji, sürdürülebilirlik ve etki yatırımları göz önünde bulundurarak yeniden tasarlayacaklar.

Yatırımcı perspektifleri

Varlıklarınızı ve portföyünüzü yeniden konumlandırın, çeşitlendirin ve yeniden kullanın.

Geleneksel gayrimenkul yatırımı yaklaşımları artık sorgulanıyor ve yatırımcıların, getirilerini artırmak ve risklerini azaltmak için yeni stratejilere ihtiyaçları bulunuyor.