Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tarihçemiz

​​​​​​​​​​​​

Küresel büyüme ve iki şehrin hikayesi​

200 yılı aşan JLL geçmişinden önemli başlıklar;

1783: Richard Winstanley Londra'da bir açık arttırma dükkanı açar ve oğlu James 1806'da bu görevi devralır.

1939: Çok sayıda ortaklık ve birleşme sonucu, Winstanley şirketi artık kurucu üç üyenin soyadıyla anılmaktadır: Jones Lang Wootton (JLW) & Sons.

1945: Gayrimenkul kayıtlarının İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bombardıman altında yok olduğu Londra'da, JLW binlerce arazi parselinin sahiplendirme ve haritalama işine girişmiştir. JLW temsilci atamaları ve yapılanma için lisans temin etmeye başlar ve şehrin tekrar kurulmaya başlandığı1954 yılında şirketi çok önemli bir konuma taşır.

1957: JLW Avustralya'da ofisler açarak "olumlu görüntü aşılması zor sorunlar" algısını bertaraf etmiştir. Buradan şirket Yeni Zelanda'ya, Singapur'a, Kuala Lumpur'a Hong Kong ve Tokyo'ya uzanmıştır. Takip eden tarihlerde JLL faaliyetlerini İskoçya, İrlanda ve Avrupa kıtasına da yaymıştır.

1968: Ufak bir grup girişimcinin kurduğu IDC Real Estate Atlantik piyasasının gereksinimi olan profesyonelliği karşılamak üzere kurulmuştur. IDC kısa sürede büyüyerek Şikago'ya taşınır ve adını LaSalle Ortaklığı olarak değiştirerek Amerika'nın gayrimenkul hizmeti veren lider kurumu haline gelir. Kurum artık uzun soluklu müşteri ilişkileri başarısıyla tanınmaktadır.

1975: JLW Amerika'daki ilk ofisini New York'ta açar. 70 ve 80'li yıllar boyunca JLW ve LaSalle Ortaklığı faaliyetlerini yeni piyasalara taşır; Asya Pasifik, Avrupa ve Amerikalar.

1997: LaSalle Ortaklığı şirketin ilk genel hisse senetlerini halka arz eder.

1999: Tarihin en büyük gayrimenkul kurum birleşmesi gerçekleşir ve JLW ve LaSalle Ortaklığı birleşerek Jones Lang LaSalle'ı oluşturur.  Bu birleşmeden doğan şirket halen dünya lideri ticari gayrimenkul ve yatırım yönetim hizmetleri kuruluşudur.

2006: Kuruluş organic değişim ve birleşmelerden oluşan kuvvetli bir büyüme sürecine girer. Aileye katılan dört yeni şirketten biri olan Spauldins and Slye ile birlikte Amerika'nın batı kıyılarına hakim diğer bir gayrimenkul kuruluşu ve bunlara ek İngiltere, İspanya ve Orta Doğru'da firmalar da gruba katılmıştır.

JLL, gayrimenkul sektöründe bir ilki gerçekleştirir ve Forbes dergisinin En İyi 400 Şirket listesinde üst üste üç kez adını yazdırır. Takip eden yıllarda şirket Fortune dergisinin bölgesel baskılarında çalışılacak en iyi şirketlerden biri olarak tanımlanır.

2007: 15 şirket alımı ve birleşmesi yaşayan kurum bu yoğun dönemde JLL Hindistan'ı da oluşturan bir süreç geçirmiştir. Hollanda'da lider bir emlak danışmanlığı şirketi ve sürdürülebilirlik danışmanlığı yapan İngiliz şirketi Upstream de gruba katılır. Ödüller de devam etmektedir; enerji ve sürdürülebilirlik çözümleri için Amerika Doğa Koruma Ajansı'nın verdiği şeref ödülü.

2008: Büyüme ve birleşmeler devam ettikçe Çin'e uzandığımız, Almanya'da ki en büyük perakende mülk danışmanı olduğumuz, Avustralya ve İskoçya'ya uzandığımız bir dönem. Artık Avrupa'nın en büyük piyasaları olan Almanya ve Hollanda'da emlak şirketleri arasında lider konumdayız. Kiracı temsilciliğinde lider kuruluş olan The Staubach Company birleşmesiyle Amerika'daki genişlememiz devam ederken, hizmet sahalarımız genişlemiş ve kamu hizmetleri sektöründe piyasa liderliğimiz perçinlenmiştir.

2011: Bir Londra şirketi olan King Sturge firmasını satın alarak Birleşik Krallıklar'da ve Avrupada'ki liderliğimizi sağlamlaştırdık. Bu birleşme sayesinde hizmet sunum yeteneklerimiz gelişmiş ve tecrübelerimiz derinleşmiştir. Grubumuz King Sturge birleşmesine ek olarak 2011 yılında Amerika, Güney Afrika, Avustralya, Singapur ve Endonezya'dan Procon, DST International ve Keystone Partners'ı da kapsayan sekiz birleşme daha yapmıştır. 2011 yılında ödüllerimizde devam etmiştir; Dünyanın En Beğenilen Şirketleri 2011 Fortune Ödülü bunlardan biri.

2012:  Ocak ayında MPS Property, Mart ayında Credo Real Estate ve Temmuz'da 360 Commercial Partners'la genişleme devam etmiştir.

2014: 4 milyar USD yıllık ciroyla ciro Jones Lang LaSalle, ismini JLL olarak kısaltır ve yeni logosunu lanse eder.