Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

​Sanal Gerçeklik Gayrimenkule Yeni Bir Boyut Katıyor

Yeni bir yatırım yapmak istiyor ama size vaad edilenleri hayalinizde canlandırmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Teknoloji sayesinde artık bunun da bir çözümü var…


Gayrimenkul geliştiricileri dünyanın dört bir yanında, ilk bakışta yılların meşhur bilgisayar oyunu ‘Grand Theft Auto’  ya da ‘City of Heroes’ gibi görünen video görselleri oluşturarak, henüz inşaatına bile başlanmamış ofis ve çalışma ortamlarını sanal olarak canlandırabiliyorlar. Burada Oculus ve Artefacto gibi, yerinizden kıpırdamadan dünyanın herhangi bir yerinde uçmaktan tutun da ejderhalarla savaşmaya kadar dilediğiniz şeyi size artırılmış gerçeklik aracılığı ile tecrübe etmenizi sağlayan sanal gerçeklik teknolojilerinden söz ediyoruz. 

​Geliştiriciler bu sanal canlandırmaları yapabilmek için teknolojiye ciddi bir yatırım yapıyorlar. ‘Virtual reality’  - sanal gerçeklik teknolojisine yapılan bu yatırım, bina tamamlanmadan aylar hatta yıllar önce yatırımcılara, potansiyel kiracılara ve gelecekte o binada çalışacaklara nasıl bir ofis alanı yaratıldığını anlatmanın en gerçek yolu. Bu sayede hem yatırımcılar ve kiracılar arasında daha gerçekçi anlaşmalar yapmak mümkün oluyor hem de gelecekte ortaya çıkabilecek olası sorunlar engellenmiş oluyor. 

JLL Strateji ve İş Geliştirme CEO’su John Gates, yakın zamanda yayınlanan ‘Ulusal Gayrimenkul Yatırımcıları’ makalesinde; son yıllarda sıkça rastlanan “Ticari gayrimenkul sektörü teknolojinin arkasında kalıyor” hipotezinin bundan 5 yıl önce yüksek bir doğruluk payına sahip olduğunu, ancak günümüzde durumun farklılaştığını belirtti. Sanal gerçeklik teknolojisinin de bunun en belirgin örneklerinden olduğunu dile getirdi.

Artırılmış gerçeklik ve oyunlaştırma, kiracılara henüz tamamlanmamış bir binaya saha gezisi yapmak yerine, tamamlanmış bir projeyi uzaktan görme imkanı yaratıyor. Bu dijital tecrübenin dünya çapında yatırımcılar ile potansiyel kiracılar arasında daha güçlü satış ve kiralama kalemleri oluşturmaya yardımcı olduğunu belirten John Gates, işlemlerin bu yolla daha hızlı olduğunu ve bina sahiplerinin karını artırdığını da ekledi.

Son yıllarda sinema sektöründen bilime birçok alanda adını sıklıkla duyduğumuz artırılmış gerçeklik uygulamaları, insansız hava araçları olarak kullanılan drone’lar ile çekilmiş videolar ve diğer materyaller, kullanıcı odaklı gerçekçi bir tecrübe sunuyor. Plazalarda kiracı olarak yer alan firmalar için özel olarak tasarlanmış mobil uygulamalar bu alandaki gelişimler ve rekabet arttıkça yaygınlaşıyor. Bu uygulamalar bina hakkında bilgilendirme bildirimleri, yarışmalar ve perakende indirimleri gibi haberler içererek firma çalışanlarına farklı bir kiracı tecrübesi yaşatıyor.

Binaları Görmenin Yeni Yolu

Wall Street Journal’a  göre; bu teknolojiyi kullanan geliştiriciler henüz tamamlanmamış ünlü projeler için tanınmış firmalarla anlaşmalarını kısa bir sürede tamamlıyor. San Francisco Transbay’de bir ilke imza atacak olan Park Tower’ın açılışı 2018 yılında gerçekleşecek olmasına rağmen, ilgi duyan firmalar Oculus gözlükleriyle projenin tamamlanmış halini gördüler bile. Kasklarda yer alan interaktif 3D modelleme yazılımı, ziyaretçilere mevcut sanal projeyi kendi istedikleri hızda dolaşma imkanı sunuyor. Projenin potansiyel kiracıları Park Tower’da çalışmanın nasıl bir his olduğunu tecrübe etmek için sanal turu diledikleri gibi yönlendiriyor ve binanın seçtikleri bölgesinde diledikleri kadar zaman geçirebiliyorlar. Bu gelişmeler ve inovasyonlar sadece yatırımcılara ve geliştiricilere katkıda bulunan bir değişiklik değil. Yeni projeleri daha erken ve detaylı inceleme şansını yakalayan potansiyel kiracılar da kendi süreçlerini hızlı ve ekonomik bir şekilde tamamlayabiliyor.   

Bir saha ziyaretinde projenin size sunduklarını zihninizde ya da kağıt üzerinde canlandırmak yerine gözlerinizle gördüğünüzü ve hissettiğinizi hayal edin… Zemin kaplamalarından pencere çizgilerine, bina içerisindeki ışıklandırmanın seviyesinden sunduğu manzaraya, bulunduğu bölgeden ulaşım opsiyonlarına kadar birçok detayı gerçeğe yakın olarak incelemeniz artık hiç zor değil.

Sanal Gerçekliğin Ötesinde

İşte tüm nedenlerden ötürü, artırılmış gerçeklik teknolojisi bir gayrimenkul satış ve kiralama aracı olarak kullanılmaya başlandı. 

Ancak, yapılar tamamlanmadan onları yaşamanın tek yolu sanal gerçeklik gözlükleri değil. Proje bir kez çizildikten sonra, gayrimenkulle ilgili canlı bir tecrübe sağlamanın birçok yolu mevcut; Ipad video broşürleri dünyanın diğer ucundan projenize ilgi duyan yatırımcılara kuryeler aracılığı ile gönderilebilir. Farklı ülkelerdeki yatırımcılarınız kolay kullanımlı bir tablet üzerinde oynat butonuna basarak kendilerini ofis binanızda, apartman dairenizde ve hatta üzerinde çalıştığınız endüstriyel parkta bulabilir. 

Yatırımların değerinin yüzlerce milyon dolara ulaştığı düşünüldüğünde, yatırımcıların projelerinin nasıl olacağını görmek ve hissetmek istemeleri doğal karşılanmalı. Bu talebi karşılamak için sanal gerçeklik seçeneği en iyi opsiyon.