Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Sınırları Zorlayan Yapılar

Klasik zamanların gösterişli tapınaklarından, nesillerce kraliyet ailelerine ev sahipliği yapmış abartılı saraylara kadar, pek çok sıra dışı binanın inşasına dayanan uzun bir geçmişimiz var… Peki ya günümüzün sınırları zorlayan yapıları neler?


​Farklı malzemeler kullanarak daha yüksek ve eşsiz binalar üretme yarışı her zaman olduğu gibi devam ederken, bilim ve teknoloji alanındaki büyük atılımlar mühendis ve mimarlara daha büyük hayaller kurduruyor. İşte bu noktadan hareketle yapıları yepyeni bir seviyeye taşıyan ilginç projeleri sizin için derledik;

Yeni Yüksekliklere Ulaşmak!

Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde inşası süren The Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi) 2018 yılında tamamlandığında ‘Dünyanın En Uzun Yapısı’ unvanına sahip olacak.  Uzunluğu 1 kilometreyi aşan karma kullanımlı gökdelen, 540 bin m2 alana ve 59 asansöre sahip. Toplam yatırım maliyeti ise 1.2 milyar doları aşıyor...  The Kingdom Tower bir kilometreden fazla yüksekliğiyle sadece dünyanın en yüksek binası olmakla övünmeyecek; dünyada bir asansörün ulaşabildiği en yüksek noktaya (660 metre)  ev sahipliği yapacak. Dünyanın en yüksek yaşanabilir katına 52 saniye gibi bir süre içerisinde ulaşmak için, saniyede 10 metrenin üzerinde bir hızda hareket etme kabiliyeti ile dünyanın en hızlı ve yüksek çift kabinli asansörleri kullanılacak.  

Buz Üstünde Uyumak!

Orijinal The Ice Hotel - Buz Otel 1989 yılında İsveç’te kuruldu. Tamamen buz ve kardan yapılan bu otel, sadece kış aylarında hizmet  veriyor çünkü her baharda eriyor. Kış aylarında ise otelin erimemesi için sıcaklık daimi olarak -5 santigrat derecede tutuluyor. Oteldeki ‘Ice Bar’da ziyaretçilere içecekler buzdan bardaklarda servis ediliyor. Her yıl yeni baştan tasarlanan otel, farklı konseptlerle müşterilerine daha önce yaşamadıkları bir tatil deneyimi sunuyor. Üstelik odalar misafirlerin arzusuna göre de tasarlanabiliyor. Hal böyle olunca The Ice Hotel, dünyanın en pahalı otellerinden biri olarak anılıyor… 

Gökyüzünde Yüzmek!

İngiltere’nin başkenti Londra’da iki apartman arasına kurulu 25 metre uzunluğundaki yüzme havuzu, bina sakinlerine havada yüzme imkanı sunuyor! Nine Elms’te bina sakinleri bir binadan diğerine yüzerken, 35 metre aşağıda yürüyen kişiler camdan yapılma taban sayesinde  havuzda yüzenleri görebilecek.

Stil Sahibi Alışveriş!

Dünyanın planlanmış en büyük alışveriş merkezi olan Dubai'deki Mall of the World aslında hava şartlarını kontrol edilebilen, dev bir kapalı şehir. Bu şehir, içerisinde bir tema parkı, tiyatrolar, 100 tane otel, sağlık tesisleri ve mazağalar bulunduruyor.

3D Yazıcıdan Çıkan Evler!

3D yazıcılar ile oluşturulan beton evler ilk kez 2014’te Şangay’da basına tanıtıldı. Üretimin başarısını fark eden girişimciler, 1100 m2 büyüklüğünde 5 katlı villalar üretmeye başladılar. Bu amaç için kullanılan 3D yazıcılar, 24 saat içinde 10 ev üretebiliyor. Dubai’nin de, Çinli WinSun Global şirketi ile yaptığı işbirliğinin sonucunda dünyanın ilk 3D yazıcıdan çıkan ofisini üretmek için çalışmalara başladığı biliniyor.

​Kumdan Otelde Uyumak!

Dünyanın ilk kumdan Pop-Up otelleri, aslında Hollanda’da her sene düzenlenen kumdan heykeller festivalinin bir parçası. İnce duvarlara sahip olan bu otellerin pencereleri bile var. Odalarda elektrik, su ve Wi-Fi da mevcut.  Hollanda’da bulunan Sandcastle Hotels, Oss & Sneek Müdürü Maud Van Leeuwen, bu fikri oluştururken İsveç’te bulunan ‘Ice Hotel’den ilham aldıklarını belirtiyor. Birçoğumuzun çocukluk hayali olan kumdan kalede yaşama fikrini hayata geçiren otel, mevsim şartlarından dolayı ancak sezonluk hizmet verebiliyor.

Sualtı Misafirperverliği!

Deniz seviyesinin 40 feet altında, el değmemiş Fiji lagününde yer alan lüks sualtı oteli Poseidon Underwater Resort, henüz açılmadan bile 150 bin kişiden konaklama talebi almıştı. 22 misafir odası, bir adet sualtı restoranı, kütüphanesi, konferans salonu, SPA’sı ve şapeli bulunan otelde 1 hafta konaklamak isteyenler en az 40 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda…  

Büyük Kıvrımlar: 

Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’deki 160 metrelik Capital Gate gökdeleni insan eliyle yapılmış, en çok eğime sahip bina olması özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş durumda. Pre-cambering mühendislik tekniği ile inşa edilen yapı ,batıya dönük 18 derece eğime sahip.  35 kattan oluşan ve içerisinde 5 yıldızlı bir otel ve ofis alanı bulunduran yapı, rüzgardan yer çekimine kadar tüm doğal etmenlere dayanıklı bir mimaride tasarlanmış.