Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Japonya güvenle ‘yükseliyor’

Japonya, 2020 Olimpiyatları hazırlıkları ve ‘Abenomics’ tarafından desteklenen yeni güvenin tadını çıkarırken, ülkenin en uzun binasını inşa etme planlarına son sürat devam ediyor.


Mitsubishi Estate’in yeni gökdeleni, 390 metre yüksekliğe ulaşan 66 katıyla ön plana çıkacak. Yeni gökdelen bu özelliğiyle, Osaka’daki 300 metrelik Abeno Harukas gökdelenini geride bırakacak. Gökdelen dışında iki yapı daha içerecek olan proje Tokyo İstasyonu yakınlarındaki en büyük arsa olan 3,1 hektarlık arazi üzerine inşa edilecek ve 8,3 milyar dolara mal olacak.

Şehrin finansal merkezinin kalbinde bulunan ve etrafı paha biçilemez gayrimenkullerle çevrili olan projenin Mart 2028’de tamamlanması planlanıyor. Japonya’nın en eski ve en büyük gayrimenkul geliştiricilerinden Mitsubishi Estate’in verdiği bilgilere göre; karma proje, ticari tesislere ve ofis alanlarına sahip olacak. Yine aynı kompleksin bir parçası olarak yapılacak olan 7000 metrekarelik plaza da büyük etkinliklere ev sahipliği yapacak. 

Son birkaç yılda özellikle finans sektöründeki kurumsal mal sahipleri ve kiracılar tarafından Marunouchi/Otemachi alt pazarlarına ilginin yenilendiğini gördüklerini söyleyen JLL Japonya Piyasalar Müdürü Neil Hitchen, ‘Tokiwabashi Semti Yeniden Geliştirme Projesi’nin tanıtılması bu trendi daha ileri götürecek” dedi. Marunouchi, Tokyo Chiyoda’da Tokyo İstasyonu ve Imperial Sarayı arasında kalan ticari bir semt.

Küresel finans merkezi

Mitsubishi Estate’in başkanı Hirotaka Sugiyama bu yeni gelişmelerin diğer sektörlerdeki profesyonellerin ilgisini çekerken, şehrin küresel bir finans merkezi olarak konumunu geliştirmesini umduğunu söyledi. 

Japonya’da finansal yılın bittiği 31 Mart’ta şirket karları rekor seviyeye yükseldi. Bu durum ekonomik göstergelerin kuvvetlenmesiyle birleşince, ofis alanları için yerli talebin artmasına yardımcı oldu. 

JLL’nin son ‘Asya Pasifik Mülk Raporu’na göre; kira bedeli oranları yüzde 5 büyüme kaydederken, Tokyo’daki gayrimenkul sermaye değeri yılın erken dönemlerine kıyasla ikinci çeyrekte yüzde 20.6’ya fırladı. 

Japonya’da Abenomics’in tanıtımından beri sermaye değerleri genellikle tüm gayrimenkul sektöründe fazlasıyla hızlandı. Tokyo ofis değerleri 2012’nin sonundan 2015 Haziran’a kadar ‘A Sınıfı’ için yüzde 41’e, ‘B Sınıfı’ için yüzde 51’e yükseldi. 

Ofis binaları çok mu fazla?

Bununla birlikte, 2020 Olimpiyatları’ndan sonra gayrimenkul pazarının  geleceği ve Tokyo’nun daha fazla ofis alanına ihtiyaç duyup duymadığı hakkında sorular git gide yükseliyor.

10 yıl süren inşaat periyodu ile ‘Tokiwabashi Bölgesi Yeniden Geliştirme Projesi’nin ilk teslimlerini en erken ihtimalle 2021’e kadar göremeyeceğimizi söyleyen Hitchen, “2018 ve 2019’daki A sınıfı ofis fazlalığı göz önüne alındığında, bu ölçekte bir proje doluluk zorluklarıyla karşı karşıya kalabilir. Özellikle de Tokyo Olimpiyat sonrası mahmurluğuna kapılırsa…” dedi.

JLL Tokyo Sermaye Piyasaları Direktörü John Howald, “Gayrimenkul piyasasının döngüsel bir yapısı var. Bu nedenle periyodik inişler ve çıkışlar bekliyoruz” dedi. Tokyo gibi gelişmiş bir pazarda Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunlar; ticari gayrimenkul için arz ve talep üzerinde uzun vadeli etkileri olmayan, önemsiz haftalık olaylardır.

Dünyanın en kalabalık şehri

Şehrin küresel rekabetçi pozisyonu öncelikle, dünyanın en kalabalık şehri olarak eşsiz bir ekonomik ölçeğe sahip olmasına bağlı. JLL Şehir Araştırma Merkezi’nin raporuna göre; Tokyo metropolünün Gayrisafi Yurt içi Hasıla’sı1,4 trilyon doları (İspanya ekonomisi kadar büyük)  aşıyor. Yaklaşık 38 milyon tüketici ile iç pazarı, New York, Londra ve Paris’e açık ara fark atıyor. Tokyo diğer şehirlere göre, Forbes Küresel 2000 listesindeki şirketlerin genel merkezlerine çok daha fazla ev sahipliği yapıyor. 

Yakın dönemde düşük faiz ortamı gayrimenkul pazarını desteklemeye devam etmeli. LaSalle Yatırım Yönetimi’nde stratejist olan Yasuo Kono, Wall Street Journal’a şunları anlattı: “Ofis mülk pazarındaki iyileşme hızlanıyor, özellikle de kalkınma projelerinde. Ancak bunun 2020 yılına kadar sürmesi pek mümkün değil. Mitsubishi Estate tarafından anons edilen uzun vadeli yeniden geliştirme temalı proje gibi, şehir merkezindeki uzun, çok amaçlı binalar daha iyi performans göstermeli.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın ötesindeki tahminler son derece spekülatif olabilir. Ancak kesin olarak söyleyebiliriz ki Tokyo dünyanın en büyük ve en önemli ticari gayrimenkul pazarlarından biri olmaya devam edecektir.