Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

İşte düşük enerjili, yüksek performanslı binaların sırrı!

Binalarda yapacağınız küçük ama önemli değişiklikler giderlerinizde ciddi bir düşüş sağlamanın yanı sıra çevreyi korumaya fazlasıyla yardımcı olur. JLL’nin sadece Amerika’daki müşterileri 2012’den beri 47 milyon dolarlık enerji tasarrufu sağladı...


​Sidney’in simgesi olan gökdelenlerden Chifley Tower’ın sahipleri birkaç yıl önce performans artışı sağlamak istediğinde, önce binanın nasıl daha enerji verimli hale geleceğini araştırdılar...

Sonraki 3 yıl boyunca yeşil iyileştirme programını hayata geçirdiler. Yeni bir merkezi soğutulmuş su sistemi kuruldu, bunu takiben kiracılara klima ve aydınlatma ayarlarını kontrol edebilecekleri alanlar yaratarak enerji tüketimini azaltma imkanı sunuldu. Böylece elektrik tüketiminde yüzde 55’lik bir düşüş yaşandı. Chifley Tower, enerji verimliliğini yükseltmek için yapılan bu çalışmalarla birlikte geçtiğimiz Haziran’da ‘Yüksek Yapılar ve Kentsel Habitat Konseyi (Council on Tall Buildings and Urban Habitat - CTBUH)’ tarafından ‘Performans Ödülü’ ile onurlandırıldı.

Chifley Tower günlük operasyonlarında kullandığı enerji miktarını azaltma kararı konusunda yalnız değil. Enerji verimliliği günümüzde bina yönetiminin önceliklerinden biri haline geldi. JLL Global CEO’su Colin Dyer, geçen ay yayınlanan JLL’nin Global Sürdürülebilirlik Raporu’nda “Küresel enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı gayrimenkullerle ilgili, dolayısıyla sektörümüz iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir rol oynuyor” dedi. 

Şirketler yeni teknolojileri uygulayarak ve bakım uygulamalarını sürekli revize ederek büyük bir fark yaratabilir. Örneğin 2012’den beri JLL müşterilerinin enerji tasarrufu önlemleri ile ABD’de 47 milyon dolar tasarruf sağlandı ve 278 bin metrik ton karbondioksidin atmosfere salınımı engellendi. JLL aynı süreçte kendi kullandığı binalarda sara gazı emisyonlarında yüzde 6 gibi önemli  bir azalma elde etti. İngiltere’de ise JLL’nin Enerji Azaltma Programı sayesinde müşterileri 2.7 milyon dolar değerinde 29 milyon kWh enerji tasarrufu sağladı. Ayrıca karbon emisyonu 9 bin 250 metrik ton azaltıldı.

Aydınlatmada yeni bir yaklaşım

Peki bu nasıl başarıldı? Değişimdeki en büyük adım LED aydınlatma ile oldu. JLL Avustralya’nın Sürdürülebilirlik Direktörü Chris Nunn’ın açıklamasına göre; binalarında, özellikle de koridorlarda, asansörlerde ve merdiv​enlerde akıllı LED aydınlatma sistemi kullanan şirketlerin, bu alanlardaki enerji kullanımlarında yüzde 90 azalma görülüyor.

İnsan etkisini anlamak

Binaların kiracılar tarafından nasıl kullanıldığını anlamak da enerji dostu alanlar yaratmanın başka ve daha uzun bir yolu. İnsanların etkisi, enerji verimliliği tedbirlerinin uygulanması kadar önemli. Çünkü enerji verimliliği çok iyi olan bir binanın kötü yönetilme ihtimali olduğu gibi, iyi korunan ve iyi yönetilen eski bir binanın enerji verimliliğinin çok iyi olması da mümkün. 

Binaların ayrıca iyi planlanmış bakım programlarına ihtiyacı var. Isıtma sistemi optimizasyonunuz varsa klasik olarak boşa enerji kaybı ortaya çıkar. Kazan sabah 09.00’da işbaşı yapacak çalışanlara ortamı hazır etmek için başlangıçta 07.00’de açmaya ayarlanmış olabilir. Ancak zamanla sensörlerden gelen yanlış bilgiyle beslenmeye başlar. Eğer gözlemlenmiyorsa gerçekten gerekli olmadan saatler önce çalışmaya başlar. En kötü senaryoyla pazartesi için pazardan binayı hazırlamaya programlanır. 

Türkiye’de 2011’de yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre, enerji kimlik belgesi almak zorunlu. Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgilerini içeren enerji kimlik belgesi böylelikle verildiği binanın enerji performansını gösteriyor. Chris Nunn’a göre; sistemleri mevsimsellikten arındırarak yüzde 20 ila 30 enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Nunn bu konudaki görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Bina cephelerini geliştirmek hava sızdırmazlığını, yalıtım ve dış gölgelemeyi de artırabilir. Uygulama giderek kolaylaşıyor. Artık kolayca binaların cephesini güçlendirme ve yüksek performanslı yeni bir kılıf yaratma imkanımız var. Bu çalışma sadece binaların verimliliğini önemli ölçüde artırmakla kalmıyor, yepyeni bir görünüm ve yeni bir bina hissi kazanmasını da sağlıyor. Üstelik kiracıları engellemeden...