Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Beyonce Gökdelen Oluyor

Marilyn Monroe’dan ilham alınarak yapılan kulelerden sonra şimdi de dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce gökdelen tasarımının ilham kaynağı oldu. Gayrimenkul yatırımlarının değerini katlayarak artıran bu trendin sıradaki isimleri Kardashian kardeşler olabilir!


​​Singapurlu bir gayrimenkul zengini tarafından finanse edilen Avustralyalı mimarlık firması Elenberg Fraser, Melbourne'da inşa edilmek üzere, dünyaca ünlü sarkıcı Beyonce'nin kıvrımlarına sahip bir bina tasarladı. Premier Tower adı verilen 68 katlı gökdelenin inşa planına onay verildi. Beyonce'nin 'Ghost' klibindeki beyaz elastik kumaşla yapılan danstan esinlenilen 226 metrelik bu ilginç yatırım, 660 daire ve 160 odalık bir otele ev sahipliği yapacak.  

Elenberg Fraser mimarlık firmasından yapılan açıklamaya göre, Beyonce’nin vücut hatlarını anımsatan gökdelenin görünümü sadece estetikten ibaret değil. Dikey konsol şeklindeki kompleks yapı, bina ağırlığını düzgün bir şekilde yaymanın en efektif yollarından biri. Aynı zamanda bu şekildeki tasarımın kuvvet dağılımı, frekans salınımı ve rüzgar gereksinimlerindeki en iyi sonuçları verdiği belirtiliyor.

JLL’nin Melbourne Kiralama Bölümü Başkani Stuart Colquhoun, “Şirketler bir yarışmaya hazırlanır gibi giderek kendi yapılarını ayırt etmenin yollarını arıyorlar. İlgi çekmek için iyi tanınan yüzlerle çalışıyorlar. Bunun son örneklerinden biri de Melbourne’da yaşayan geliştirici Laryy Kestelman'in Güney Yarra'daki lüks apartmanlarının tanıtımı için 3 milyon dolara Oscarlı oyuncu Charlize Theron ile anlaşması oldu. 

Colquhoun’a göre; binalara olan ilgiyi çoğaltmak ve farklılaşmak için atılan bu adımlarla maliyetler kesinlikle artacak ve inşaat zorlaşacaktır. Ancak ünlüleri kullanarak bu tür sıra dışı tasarımlar yapmak uluslararası bir marka olma konusunda kesinlikle yardımcı oluyor. Bu tür gökdelenler, inşa edildikleri çevrede yer alan gayrimenkullerin değerini de fazlasıyla artırıyor.

Toronto'daki Marilyn Monroe kuleleri 2012'de “Best Tall Buildings in the Americas” ödülünün sahibi oldu ve uluslararası alanda birçok hayran kazandı.  

JLL Asya Pasifik Yatırımcı Hizmetleri Yardımcı Direktörü Kara Keough, “Kardashian’ların yakında benzer bir projeye ilham kaynağı olacağını düşünüyorum. İnsanlar Kim, Kendall, Khloe, ve hatta Caitlyn’de (Bruce Jenner) yaşamayı tercih edebilir” dedi.