Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Dubai’nin 3 boyutlu yazıcıdan çıkan ofisi geleceğin işareti mi?

Dünyanın en yüksek binasına ev sahipliği yapan, inşaat ve tasarım sektörüne getirdiği yeniliklerle sıklıkla adından söz ettiren Dubai , yakında yine bir ilki gerçekleştirerek 3 boyutlu yazıcıyla tam fonksiyonlu bir ofis inşa edecek.


Sağlık sektöründen araba üretimine kadar birçok alanda hızla yayılan 3 boyutlu (3D) yazıcı teknolojisi, imalat sektöründe çoktan yeni bir dünyanın kapılarını açmıştı. Şimdi de inşaaat sektörü bu teknolojinin şehirlerimiz için neler yapabileceğini keşfediyor.

İnşaat sektöründe pek çok yeniliğe imza atan Dubai, Çinli WinSun Global şirketi ile yaptığı işbirliğinin sonucunda dünyanın ilk 3D yazıcıdan çıkan ofisini üretmek için çalışmalara başladı.

185 metrekare büyüklüğündeki ofisin yapımında gerekli olan bütün malzemeler inşaat alanında 6 metre uzunluğunda 3D yazıcılarla üretilecek. Böylece parçaları ayrı ayrı yerlerde üretip nakliye etmeye gerek kalmayacak. Üretim materyali olarak sanayi atığı ve inşaat malzemelerinin karıştırıldığı özel bir madde kullanılacak.

Bu yöntem ile ofis birkaç hafta içerisinde tamamlanacak, yüzde 50 ile yüzde 80 arasında iş gücü tasarrufu ve yüzde 30 ile yüzde 60 arasında inşaat atığı tasarrufu yapılacak. Binanın içinde kullanılacak mobilyalar da 3D yazıcılar ile oluşturulacak.

Birleşik Arap Emirlikleri Kabine Bakanı Mohammad Abdullah Al Gergawi "Bu binanın inşaat sektörünün yeniden şekillenmesinde önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum" dedi. JLL'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkanı Alan Robertson ise şöyle konuştu: "Bu proje Dubai'nin tasarım sınırlarını zorlayan binalar yaratmadaki liderliğini tekrar vurguluyor. Dünyada ilk kez 3 boyutlu yazıcı ile tam fonksiyonlu bir ofis yapılması düşüncesi, Dubai'nin yeniliklerin ve 3D yazıcı teknolojisinin küresel merkezi olmasını destekleyecek. Henüz emekleme döneminde olan 3D baskı ile binalar yapma fikri, küresel konut zorlukları ile başa çıkmak için gelecekte yeni kapılar açılacağınınn göstergesi" dedi.

Çin merkezli WinSun Global firması bu projeden önce, tamamı 3D yazıcılarda üretilen materyalden oluşan beş katlı bina ve 1100 metrekarelik villa inşa etmişti. Firma şimdi Orta Doğu ve Afrika için uygun fiyatlı konutlar üretmek üzere 20 ülkede fabrika açmayı planlıyor.

3D yazıcının inşaat sektörüne getirdiği yenilik sayesinde deprem, fırtına gibi doğal afetlerde evsiz kalanlara hızlı ve ucuz çözümlerle barınak sağlamak mümkün olabilir.

​​