Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Maldivler’i Maldivler yapan yenilikçi girişimler!

Yüzen golf sahasını duymuş muydunuz? Maldivler’deki yenilikçi projeleri sizin için derledik...


Yüzen golf sahası, hayata geçirilmeye çalışılan benzersiz fikirlerden sadece biri... Maldivler hükümeti, 2012'de Dutch Docklands International mimarlık şirketi ile ne kadar çok buzul erirse erisin suyun yüzeyinde kalacak dünyanın en büyük yapay adası için proje geliştirme konusunda anlaştığını duyurdu. Deniz dibine demirlerle sabitlenecek ve içerisinde denizaltı restoranları ve barları da bulunacak olan adaya ulaşım, yine denizaltına inşa edilecek tünellerle sağlanacak. Dutch Docklands ile Maldivler hükümetinin, siparişe göre özel adalar oluşturmak gibi iddialı bir girişim için ortaklık yapmaya başladığı da söylentiler arasında.

26 atol üzerine yayılmış 1200 adadan oluşan Maldivler'de turizm rekabeti her yere yayılmış durumda. Fakat ülkedeki tüm tatil yerlerinin ortak bir yönü var: 'olağanüstü bir yer' olma hissi yaratıp satmak, 'mutluluğun maddi şeyler satın alarak değil deneyimlerle elde edildiği' felsefesini yaşatmak ve deneyimler hakkında konuşturmak. ​


40 yıldır deneyimlerle satıyor

Maldivler'in ilk tatil yeri Kurumba 1972'de inşa edildi. Turizm planlanmamıştı... Konaklama, çatısı palmiye yaprakları ve sazlarla kaplanan balıkçı teknelerinde yapılıyordu. Güneşli günler boyunca serinlemenin tek yolu tavandaki vantilatörlerdi. Renkli gün batımı ile maldivler, kaşiflerin inzivaya çekildiği bir yer haline gelmişti.

1980'ler boyunca, balıkçı teknelerinin yerini villalar, vantilatörlerin yerini klimalar aldı. Deniz uçakları tanıtıldı, sıradan yemekler yerini usta aşçıların elinden çıkan lezzetleri menülere bıraktı.

1990'lardan itibaren turizm bakanlığı Maldivler'i 'doğanın her tatilcinin ihtiyacına ısmarlama cevap verdiği yer' olarak lanse etmeye başladı.  

Issız ada konsepti ile birleştirilen şarap mahzenleri, şampanyalı piknikler ve spaların tanıtımı ise lüks segmentte Maldivler döneminin başlangıcı olarak işaretlendi. Uşaklar işe alındı ve eğitildi. Gastronomik menüler oluşturmak için ey iyi şefler getirildi ve ünlüler davet edildi.

Deniz seviyesinden ortalama 1.5 metre yükseklikte bulunan Maldivler, dünyanın en alçak ülkesi konumunda. Turizm geliştikçe ülkede mühendislik ve mimarlık için daha radikal bir yaklaşım benimsendi. Okyanusu yaşam alanı haline getirme kavramı ortaya çıktı. İlk lagün villaların yarısı karada yarısı denizdeydi. Mühendisler villaları tamamen suya inşa etmenin uygun maliyetli tekniklerini bulduktan sonra, su üstü villaları birkaç yıl içinde  her yeri kapladı.

Conrad Maldives Rangali Island Resort rekabete ayak uydurabilmek için Hint Okyanusu'nun derinliklerine girişim kararı verdi. 2005'te dünyanın ilk denizaltı restoranını açtı. Anantara Kihavah Villas bu girişimi hızla takip etti. Ardından PER AQUUM Huvafen Fushi dünyanın ilk denizaltı spasını başlattı. PER AQUUM Niyama ise daha yakın bir tarihte dünyanın ilk denizaltı gece kulübünü açtı.

Ancak lüks ürünler sunan işletmecilerin sayısında artış olmasıyla yapılanlar sıradanlaşmaya başladı. İşletmeciler de daha benzersiz şeyler aramaya başladı. Varlıklı bir Singapurlu tarafından desteklenen The Loama Island Resort, ülkedeki ilk müzeyi oluşturdu. 2013'te GHM Hotels, Hint Okyanusu'nda 90 villa ve 40 otel suiti yapacağını açıkladı. Gelecek yıl satışlar başladığında, Maldivler'de potansiyel alıcılar için villa satışı yapılan bir proje ilk kez hayata geçmiş olacak.

Ancak bu hızlı büyüme Maldivler'in özgünlüğünün ve doğal güzelliğinin bozulabileceği endişesiyle tedirginlik yaratıyor. Birçok seyahat dilek listesinin başında yer alan Maldivler'de en büyük zorluk, ülkenin tanıtımını yaparken güzelliğini de koruyabilmek.

JLL 2013'ten beri Maldivler'deki 7 adada işlem yaptı. Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren JLL Yatırım Satış Kıdemli Başkan Yardımcısı Nihat Ercan, "Son yıllarda yatırımcı profilinde ciddi farklılıklar gözlemliyoruz. Daha fazla fon ve fon yöneticisi otel satışında aktif rol oynamaya başladı. Pazar büyümesi ve gelir daralması ile mülklerin değerleri yılda 4 ila 6 oranında artıyor" dedi.​​