Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Teknoloji sektörü ofis kiralarını yüzde 50 artırdı

JLL Şehir Araştırmaları Merkezi’nin yeni raporu dünyanın dört bir yanındaki şehirlerle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu


​​2015'in ilk çeyreğinde dünya genelinde ofis kiralarının en hızlı arttığı şehir Monterrey oldu. Meksika'nın Monterrey şehrini, Suudi Arabistan'ın Cidde şehri ve Amerika San Francisco takip etti. Ofis kiralarının en hızlı arttığı dördüncü şehir ise İrlanda'nın başkenti Dublin. Dublin'de kiralar 2013'ün ilk aylarından beri yüzde 50 arttı. Teknoloji sektörünün hızla geliştiği bu kentte, sadece bu yılın ilk çeyreğinde ofis kiralarının artışı yüzde 14,3 oldu.

Teknoloji sektörü sadece Dublin'de değil; dünya genelinde alt yapı ve istihdam oluşturarak şehirlerin gelişiminde itici güç olmayı sürdürüyor. Bu itici güç sayesinde Londra, San Jose, Pekin, Shenzhen, Boston, San Francisco, Bangalore, Singapur ve New York dünyanın en dinamik şehirleri arasında yer alıyor. ​

Çin ekonomik yavaşlamaya rağmen hala dünyanın en dinamik şehirlerine ev sahipliği yapıyor ve JLL'nin bu yılki 'en hızlı gelişen' şehirler listesinde ilk 20'de 7 şehirle yer alıyor.

JLL'nin, araştırmalarına dayanarak 'dünyanın en büyük iş ve gayrimenkul yatırım merkezleri'ni sıraladığı 'Top 30' listesinin zirvesinde ise 3 yıldır sahneyi kimseye kaptırmayan Tokyo, New York, Londra ve Paris yer alıyor. Bu dört süper şehir, 'Top 30' listesindeki şehirlerin toplam yabancı sermaye yatırımlarının yarısını karşılıyor.