Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Barcelona: Yeşil sahalardan emlak piyasasına


​​​​​​​​​​​​​Dünyanın gözde spor kulüplerinden FC Barcelona’nın yeşil sahadaki başarısı, kentin emlak başarısına da yansıdı.​ JLL’nin tahminlerine göre İspanya’nın Barcelona şehri 2019’a kadar, Avrupa’nın Londra, Paris gibi gayrimenkul yatırım merkezleri ile yarışır hale gelecek. 

FC Barcelona’nın katlanarak artan ve 6 Haziran’daki Şampiyonlar Ligi finalinde zaferle sonuçlanan başarısı, Gayrisafi Yurt İçi Hasılanın pozitif büyümesi, tüketici güveni ve global yatırım haritasındaki olumlu fiyatlandırma ile birleşince, Barcelona şehri uluslararası gayrimenkul yatırımcılarının radarına girdi. Şehir, yabancı yatırımcılar için çekim noktası olmaya başladı. 

Kolombiyalı şarkıcı Shakira ve iki çocuğunun babası Barcelonalı futbolcu Gerard Pique kentte gayrimenkul sahibi olan birçok önemli isim arasında yer alıyor. Rus işadamı Roman Abramovich dünyanın en büyük yatlarından biri olan Eclipse ile sık sık kentin süperyat marinasını ve Michelin yıldızlı restoranları ziyaret ediyor. Tüm bunlar şehrin ününe ün katıyor. 

Yatırımcıların kişisel girişimleri, şirketlerin de kente ilgisini artırıyor. Bu durum Barcelona’nın sağlık, tasarım ve araştırma sektörlerinde de mükemmel bir merkez olarak konumlanmaya başlamasını sağlıyor. JLL EMEA Araştırma Bölümü’nden Shirley Ghan, “Barcelona son zamanlarda Avrupa’nın favori yatırım merkezlerinden biri oldu. İspanya’nın bu hızlı iyileşmesi ise Uluslararası Para Fonu’nu (IMF) ‘2015 ve 2016 büyüme tahminini yükseltme’ yönünde harekete geçirdi. Nisan’da yüzde 2,5 olarak yapılan 2015 tahmini 3,1’e, 2016 tahmini ise yüzde 2’den yüzde 2,5’e yükseltildi” dedi. ​

Son tahminlere göre; Barcelona önümüzdeki 5 yılda, yılda yüzde 10’un üzerinde getiri sunacak. Bu rakam İngiltere, Almanya ve Fransa’nın gözde yatırım şehirlerinin üstüne çıkacak. Kent 2019’a kadar her yıl lojistik sektöründe 5,3, ofis sektöründe ise 5,2 büyüme gösterme konusunda umut vaat ediyor.​