Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Yeşil Ofis Verimliliğinizi Artırıyor mu?

Yeni yapılan araştırmalara göre, yeşil ofis çalışan sağlığı, refahı ve verimliliğinde ön plana çıkıyor.


​​​​​​Yeşil Ofis Verimliliğinizi Artırıyor mu?

Yeni yapılan araştırmalara göre, yeşil ofis çalışan sağlığı, refahı ve verimliliğinde ön plana çıkıyor.

Ofisinizde bir akşamüstü, uyuyan gözler görürseniz; Türk kahvesi makinesini Espresso makinesi ile değiştirmektense ofisinizi yeşilleştirmeyi düşünün.

Dünya Yeşil Binalar Konseyi ile JLL Global tarafından yürütülen yeni araştırma, ofiste gün ışığı ve pencere eksikliği, içerideki havanın yeterince temiz olmaması ya da içerideki havanın çok soğuk ya da çok sıcak olması ve ofis içerisinde çok gürültü olması çalışanların mutsuzluğunun yanı sıra verimsizliğine de sebep oluyor.

İşletme giderlerinin neredeyse yüzde 90'ını oluşturan bir kalemin verimsiz olmasına ne kadar göz yumabilirsiniz?

Araştırmaya ilişkin görüşleriniz JLL Enerji ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Başkan Yardımcısı Bob Best şu şekilde ifade etti: "Kurumlar sürekli olarak üretim hatlarını iyileştirmeye ya da daha hızlı bir internet erişimi sağlamaya odaklanıyorlar. Hâlbuki bu süreçte en önemli kıymeti insana vermeleri gerektiğini göz ardı ediyorlar. Ofise yapılacak küçük müdahaleler sadece ofisi daha yeşil yapmaz, aynı zamanda çalışanları da daha verimli yapar."


Değişim için bir katalizör ?

Bu rapor bugüne kadar yeşil harekete temkinli yaklaşan CEO'lar için bir katalizör görevi görebilir. 2013 yılında Accenture tarafından yürütülen bir araştırmaya göre prensipte sürdürülebilirliği destekleyen CEO'ların yüzde 37'si, sürdürülebilirliğin iş sonuçları ile bağlantısının kurulamamasının kurumların bu konuda aksiyon almalarının önündeki en büyük engel olduğunu dile getirdi.

CEO'lar tarafından belirtilen bu nokta Dünya Yeşil Binalar Konseyi ile JLL tarafından hazırlanan bu raporda çözüm buluyor. Rapora göre çalışanları daha verimli hale getirecek 5 somut sürdürülebilirlik çözümü şöyle:

  1. Havayı Temizleyin: Ofislerdeki havanın temizliği insanları birebir etkiliyor. Rapora göre, ofis ortamında karbondioksit oranının yükselmesi çalışanlara kendilerini yorgun hissettirirken, rahat düşünmelerini de olumsuz yönde etkiliyor. Benzer şekilde, 2011 yılında yürütülen bir araştırmaya göre, iyi bir havalandırma sistemi çalışan verimliliğini yüzde 8 oranında artırıyor. Diğer yandan ofis içerisinde hava sıcaklığı da çalışanların performansını etkiliyor, şöyle ki ofis içerisinde soğuk hava çalışan verimliliğini yüzde 4 oranında düşürürken, bu oran tam tersi bir durumda yüzde 6'ya kadar çıkıyor.

  2. Bitki Yetiştirin: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ofis içerisindeki canlı bitkiler stres düzeyini düşürüp, yaratıcılığı artırıyor. Bu kapsamda, insanların yaşayan diğer canlılarla kurduğu bağın altını çizen Biyofili, ofisler için yeni trend olarak karşımıza çıkıyor.

  3. Güneşin Girmesine İzin Verin: Geleneksel pek çok ofis ortamında üst kademe yöneticilere verilen bir ayrıcalık olarak görülen gün ışığı, verimliliği artırıcı önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde gün ışığından faydalanan çalışanın akşam uyku kalitesi yüksek olacağından, gün içerisindeki verimliliği de artıyor.

  4. Sessiz Olun, Sessiz Olalım: Söz gümüş ise sükût altındır, iş dünyası için verimlilik söz konusu olduğunda altın değerindedir. Daha önce yapılan araştırmalar gösteriyor ki, gürültü kirliliğinin olduğu bir ofiste verimlilik yüzde 66 oranında düşüyor.

  5. Çalışanın Mekansal Özgürlüğünü Düşün: Yeni nesil ofis konseptine göre, bugün pek çok kurum açık ofis çalışma anlayışına, ortak paylaşım alanlarına yöneldi. Bu yaklaşım bir yandan kurumun ve çalışanların karbon ayakizini düşürürken bir yandan da onları "özel alanları" olmadığı için mutsuz ediyor. Açık ofis alanları yaratırken, çalışanlarınız için özel alanlar yaratmayı unutmayın.