Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

ISTANBUL

İstanbul, son 5 yılda dünyanın en çok gelişen şehri


​​​

Gayrimenkul alanında finansal ve profesyonel hizmetler sunan JLL tarafından gerçekleştirilen “The Business of Cities 2015” araştırmasına göre, İstanbul 2010 yılından bu yana kaydettiği gelişimle dünyada ilk sırada yer alıyor. Şehirlerin gelişimini ortaya koyan 6 farklı endeksi kapsayan verilere göre, İstanbul’u takip eden şehirler Moskova, Bombay, Seul ve Dubai olarak sıralanıyor. Şehirlerin performansını gösteren sıralamada ise ilk sırada New York yer alırken, Ho Chi Minh, Nairobi ve Delhi gibi gelişmekte olan şehirlerin girişimciliğin yeni merkezleri olabileceklerine dikkat çekiliyor. Türkiye ofisi ile ülkemizde de hizmet sunan JLL tarafından gerçekleştirilen “The Business of Cities 2015” araştırması yayınlandı. JLL Şehir Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan çalışmaya göre, 2010 yılından bu yana dünyanın en çok gelişen şehri İstanbul. Listede ilk sırada yer alan İstanbul’u, Moskova (Rusya), Bombay (Hindistan), Seul (Güney Kore) ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri) takip ediyor.  


Liste, 200’ü aşkın küresel şehir endeksi içinden, gelişime ilişkin 6 endekste 2010 yılından bu yana kaydedilen değişimler baz alınarak hazırlandı. Finansal servislerden şehir imajına dek birçok farklı başlıkta değerlendirilen şehirler içinde, İstanbul en çok gelişim kaydeden şehir oldu. Araştırmada İstanbul için, “Finansal servislerin onshore tedarikçisi olarak konumunu daha da güçlendirdi. Ölçeği ve ulaşım olanakları sayesinde, etrafındaki orta büyüklükteki şehirlerle süregelen bir birleşme içinde olduğu görülüyor” ifadelerine yer verildi.     


Raporla ilgili bir değerlendirme yapan JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen araştırmaya konu olan şehir endeksleri, şehirlerde yaşayanlara ya da bu şehirlerle iş ilişkisi bulunanlara stratejik fırsatlar açısından ışık tutuyor. Başta İstanbul olmak üzere, Barselona, Santiago ve Seul’un performansları, şehirlerin endekslerdeki pozisyonlarının nasıl değişebildiğini gösteriyor. Bu değişiklikler, standartların yükselmesi, algıdaki değişim, yeni bilgi tedariki ve iş ortaklıkları angajmanı gibi birçok farklı mekanizma aracılığıyla gerçekleşebiliyor” dedi.    


JLL’in araştırmasına göre, şehirlerin karşılaştırmalı performanslarında en üstte New York, Londra, Singapur, Paris ve Hong Kong yer alıyor. Araştırmada, Ho Chi Minh, Nairobi ve Delhi gibi gelişmekte olan şehirlerin inovasyon ve start-up’lar aracılığıyla küresel ekonomi içinde kendilerine yer bulmaya çalıştıklarına dikkat çekiliyor. 


Araştırmada ayrıca, San Francisco/San Jose, Boston, Tel Aviv ve Cambridge gibi inovasyon merkezlerinin ve Stockholm ile Zürih gibi yaşam kalitesinin yüksek olduğu şehirlerin, özgün birer start-up merkezi olma yolunda dünyadaki konumlarını güçlendirmek için, altyapılarını ve eğitsel varlıklarını bir araya getirdikleri de belirtiliyor.