Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

İstanbul

Logitrans Lojistik Fuarı’na katılan JLL Türkiye sektör trendlerini açıkladı


​​JLL Türkiye, alanında uzman ekibiyle birlikte 19-21 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Logitrans Lojistik Fuarı'nda sektör profesyonelleriyle bir araya geldi. Lojistik pazarıyla ilgili bilgi ve deneyimini aktaran JLL Türkiye Sanayi ve Lojistik Birimi, lojistik sektörü trendlerini aktardı. Birincil lojistik pazarları olan İstanbul ve Kocaeli en fazla talep gören lokasyonlar olurken, tesis büyüklüğü açısından 20.000 metrekare ile 50.000 metrekare arasında alan sağlayan lojistik tesisler daha fazla tercih ediliyor.

75 ülkede, 200 kurumsal ofisi ve 53.000 çalışanıyla müşterilerinin yerel, bölgesel ve küresel ihtiyaçlarına cevap veren JLL Türkiye, Türkiye'nin ve bölgenin en büyük taşımacılık ve lojistik fuarı olan Logitrans Lojistik Fuarı'na katıldı. JLL Türkiye, 19-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen fuarda lojistik ve arsa portföyünü sundu.

Geçtiğimiz bir yıl içerisinde 45.000 metrekare lojistik tesis kiralama ve 163.000 metrekare arsa satış işlemi gerçekleştiren JLL Türkiye Sanayi ve Lojistik Birimi, lojistik pazarıyla ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Sanayi ve Lojistik Birimi'nin alanında uzman isimleri katılımcıları sektör trendleri konusunda bilgilendirdi.

İstanbul ve Kocaeli en çok tercih edilen bölgeler

Şimdiye kadar toplam kiracı temsilciliği portföyü 1.300.000, lojistik tesis portföyü 565.000 ve arsa portföyü ise 102.000 metrekare olan JLL Türkiye, uzman ekibiyle sanayi ve lojistik sektörüne hizmet veriyor. Türkiye, JLL'nin 2014 yılının Nisan ayında yayınladığı "Avrupa Lojistik ve Sanayi Eğilimleri Kullanıcı Araştırması" raporuna göre, Batı Avrupa ülkeleri araştırmanın dışında bırakıldığında, EMEA bölgesinde Rusya'dan sonra ikinci en fazla büyüyen lojistik ve endüstriyel pazar oldu.

JLL Türkiye'nin Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü Raporu verileri, 2014 yılının birinci yarıyılında gerçekleşen lojistik sektörü kiralama işlem hacminin, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29 arttığını ortaya koyuyor. 2013 yılının ikinci yarıyılı itibariyle 7 milyon metrekare olan İstanbul ve Kocaeli bölgesindeki toplam lojistik arzının, 2014 yılı birinci yarıyılında 7,6 milyon metrekareye ulaştığı ve Türkiye'deki toplam lojistik arzının yüzde 40'ını oluşturduğu görülüyor.

JLL Türkiye Sanayi ve Lojistik sektörü verilerine göre 2013 yılı ilk yarıyılında İstanbul ve Kocaeli bölgesinde 205.626 m2 işlem gerçekleşirken, 2014 yılı ilk yarıyılında gerçekleşen işlem büyüklüğü 338.523 m2 olmuştur. Bu kapsamda 2014 yılında gerçekleşen kiralama işlemleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artış göstermiştir.

Tesis büyüklüğü açısından 20.000 metrekare ile 50.000 metrekare arasında alan sağlayan lojistik tesisler verimlilik ve işletme karlılığı açısından Türkiye lojistik pazarı kiralama işlemlerinde en fazla tercih edilen alan aralığı olarak öne çıkıyor. Birincil lojistik pazarları olan İstanbul ve Kocaeli'ye olan ilgi, A sınıfı lojistik arzına yönelik büyüyen taleple birlikte, 2014 yılının birinci yarıyılında daha da artıyor. Avrupa Yakası'nda Hadımköy ve Esenyurt, Asya Yakası'nda Kurtköy ve Tuzla,, Kocaeli'nde ise Çayırova-Gebze-Dilovası aksı en çok tercih edilen bölgeler olarak öne çıkıyor. Bu bölgelerin 3. Köprü, Kuzey Çevreyolu ve İzmit Körfez Geçiş Köprüsü projeleriyle birlikte, önümüzdeki dönemde önemini daha da arttıracağı öngörülüyor.