Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

İstanbul

Futbol Stadyumları Artık Yeni Yaşam Alanları

Bir dönem İngiltere’de eski futbol sahalarının yeni yaşam alanlarına dönüştürülmesine artık günümüzde yeni stadyumlarda yapılan çalışmalar da eklendi.


​Bir dönem İngiltere’de eski futbol sahalarının yeni yaşam alanlarına dönüştürülmesine artık günümüzde yeni stadyumlarda yapılan çalışmalar da eklendi. Bu tarz çalışmalar ile İngiltere’de yatırımcılar şehrin göbeğinde konut inşa etme fırsatı yakalarken, şehrin çeperlerinde yeni inşa edilen stadyumlar ise proje içerisinde yer alan konutlarla bölgenin canlanmasına katkı sağlıyor. 

Aslında eski stadyumların yeni konut alanlarına dönüştürülmesinin mazisi maalesef üzücü bir olaya dayanıyor. 1989 yılında Sheffield'daki Hillsborough Stadyumu'nda Liverpool ile Nottingham Forest takımları arasında oynanan Federasyon Kupası yarı final maçında yaşanan facianın ardından soruşturmayı üstlenen savcı Lord Peter Taylor, futbol tarihine “Taylor Raporu” olarak geçen bir rapor yayınlıyor. 30 günlük çalışmanın ardından yayınlanan belgeye göre stadyumlara yeni düzenlemeler getiriliyor. Bu düzenlemelerin başında da İngiltere'de saha ile tribünler arasındaki bariyerlerin kaldırılması ile tribünlere oturma gruplarının yerleştirilmesi yer alıyor. Bu yeni düzenleme sayesinde stadyumlardaki alan daralıyor ve bu da kulüplerini yeni yer arayışına yönlendiriyor. Bu düzenlemenin ardından Arsenal, Middlesbrough, Sunderland ve Southampton gibi kulüpler daha geniş alanlara taşınıyor. Bu kulüplerden boşalan alanlar ise yeni yaşam alanlarına dönüştürülüyor.

Diğer yandan daha geniş alanlara taşınan kulüpler ise proje planlarının içerisine konutu da ekliyor. Şöyle ki bu yılın sonlarına doğru tamamlanması planlanan Tottenham Spur’un 62 bin kişilik stadyumunda 585 adet de konut yer alıyor. Tottenham’ın yeni stadyumu bölgenin canlanması için adeta bir ateşleyici konumunda. Tottenham’ın yanı sıra Kew Bridge civarında yapılması planlanan Brentford FC’nin stadyumunda da beklenti büyük. Bu yatırımların, bölgeye yapılacak ulaştırma yatırımları ile desteklenmesiyle, bölgeyi kalkındırması bekleniyor. Şöyle ki yeni açılacak restoranlar ve kafeler ile birlikte bölge bir cazibe merkezine dönüşecek.  Stadyumların projesinde yer alan konutlar sadece futbol taraflarına değil; ailelere ve genç profesyonellere de hitap ediyor.

Hedef Her Yıl 300 Bin Konut

İngiltere hükümetinin her yıl 300 bin yeni konut hedefinin bu yatırımlarda katkısı ve etkisi büyük. Ancak yatırımcılar için şehrin merkezindeki bu yatırımların zorlukları da yok değil. Özellikle şehrin merkezinde yer alan stadyumlarla kurulan duygusal bağ bu alanların dönüştürülmesi sürecinde zaman zaman halkın tepkisi ile karşılanabiliyor. Bunun yanı sıra bu alanlarla ilgili kamulaştırma kararı da süreci zorlaştırabiliyor. Ancak tüm bu zorluklara rağmen hükümetin konut hedefi stadyumları önümüzdeki dönemde de etkileyecek gibi duruyor. Birçok kulüp stadyumlarını inşa etmiş olsa da hala Chelsea ve Everton gibi modern stadyum ihtiyacı olan kulüpler mevcut. Aslında bu süreç futbol kulüplerine de yerel yönetim ve birliklerle yakından çalışarak İngiltere’nin konut ihtiyacına bir çözüm üretme fırsatı sunuyor.