Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

JLL Davos Notları

​Bu yıl "Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak" sloganı ile düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda JLL de yerini aldı. Davos'a JLL’yi temsilen katılan Dünya CEO’su Christian Ulbrich'in notlarını sizin için derledik


​Bu yıl "Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak" sloganı ile düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda JLL de yerini aldı. Afrika, Ortadoğu ve Latin Amerika hükümet liderlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, Greenpeace ve Oxfam da dâhil olmak üzere 40'ın üzerinde uluslararası kuruluşun yer aldığı Davos’a JLL’yi temsilen Dünya CEO’su Christian Ulbrich, Sermaye Piyasaları Başkanı Richard Bloxam ve Asya Pasifik CEO’su Anthony Couse katıldı. 

Zirveye ilişkin notlarını paylaşan Christian Ulbrich’in görüşlerini sizler için derledik. Davos’da geçen bir haftanın genel anlamda iyimser bir hava içerisinde gerçekleştiğinin ısrarla altını çizen Ulbrich, dünyanın lider şirketlerinin geleceğin daha sürdürülebilir, yaşanabilir ve paylaşılabilir olması için üzerlerine düşenin fazlasını yapmaları gerektiğinin bilincinde olduğunu dile getirdi. 

Genç yetenek için mücadeleye devam

Genç yetenekleri kurumun bünyesine katmanın neredeyse her şirketin ana gündem maddelerinden biri olduğundan bahseden Christian, kurumların ürün ve hizmetin ötesinde bir şey yapmak için kıyasıya rekabet ettiklerinden de dem vurdu. Bunun bir örneği olarak, önümüzdeki dönemde pek çok şirket bir an önce “karbon nötr” seviyeye ulaşmak için ciddi bir emek harcayacaklar. Şirketlerin çabası hükümetler ve yerel yönetimler için de itici bir güç olacak. Şöyle ki karbon nötr bir seviyeye ulaşmak için hükümetlerin de birinci sınıf altyapı tedariki ve yaş bağımsız olarak her kesimin konu ile ilgili eğitimi için ciddi bir emek harcaması gerekecek. Bunun yanı sıra şirketler gelecek dönemde çeşitliliğe (diversity) ve kapsayıcılığa (inclusion) yatırım yapacak. 

Esneklik Şart

İş dünyasının bir an önce kendisini esnekliğe doğru evireceğinin altını çizen Ulbrich, şirketlerin insan deneyimini geleceğin iş yapışının tam kalbine yerleştirmesinin öneminden bahsetti. Bunun yanı sıra, teknoloji, yapay zeka, büyük veri gibi konuların toplumu da dönüştürmesi için iş dünyasına büyük görev düştüğünden de dem vurdu. Bu alanda büyüyen, gelişen iş dünyasının içerisinde bulunduğu toplumun da sınırlarını ötesine taşıyacağını da ekledi. 

Bir hafta boyunca dünya liderleri ile bir arada olmanın ve farklı ortamlarda onların görüşlerini dinleme fırsatı bulmanın önemli olduğunu vurgulayan Christian Ulbrich, ev sahipliği yaptıkları panel sayesinde iş dünyasında geleceğin çalışma alanlarına ilişkin bir farkındalık yarattıkları için memnun olduğunu da belirtti.