Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

İstanbul

Bitcoin Rüzgarı Gayrimenkul Sektörüne Ulaşır Mı?

Herkes Bitcoin'i konuşuyor... Peki Bitcoin ve diğer kripto paralar etkisini ne kadar artıracak? Gayrimenkul sektöründeki alım-satımlarda bu paraların kullanıldığını görebilecek miyiz?


​Lidyalıların icadından itibaren para, günümüzdeki haline gelene kadar geçen bu sürede yapısal olarak birçok değişikliğe uğradı. Önceleri değerli metallerin, yakın tarihe kadar ise kağıdın temsil ettiği para, son birkaç yıldır çoğumuz için banka hesabımızda bulunan birkaç rakamdan ibaret. Para konusunda en güncel değişim ise hiç kuşkusuz dijital dönüşümün ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle oldu. Yani tam olarak ifade edecek olursak; Blockchain teknolojisi ve Kripto para.

Merkezi bir yapıya sahip olmadan sisteme bağlanan tüm bilgisayarların sistemin kendisini oluşturduğu, dağınık blokların çözümü ve doğrulanması yoluyla tüm işlemlerin şeffaf ve izlenebilir şekilde gerçekleştiği bir zincir yapısı. Bu zincir yapısının sanal para birimi Kripto Para'nın en yaygın ve popüleri ise Bitcoin.

Herkesin aklında Bitcoin, Litecoin ve Bitcoin Cash gibi kripto paralar güvenli mi sorusu dolaşırken, Bitcoin dostu ülkeler ve Bitcoin kabul eden şirketler her geçen gün artıyor. Diğer yandan sahip olduğu yüksek volalite nedeniyle günlük harcamalarımızda kullanımı şimdilik pek mümkün gözükmese de, bazı şirketlerin deneysel olarak çalışmalarına şahit oluyoruz. Türkiye'de Kasap Döner'in öncülüğünü yaptığı çalışmalar, dünyada ise en büyük dördüncü fast food zinciri KFC'nin Bitcoin Kovası isimli ürününü sunmasıyla yenilikler kapımızı çalmaya başladı.

Bunun yanı sıra ise teknoloji dünyasının iki dev ismi olan Microsoft ve Dell, 2014 yılından beri Bitcoin ile ödeme yapma opsiyonunu kullanıcılarına sağlıyor. Peki Bitcoin ile gayrimenkul satışı mümkün mü? Dubai ve İsveç dijital para birimi olan Bitcoin ile gayrimenkul satışını başlattı. Kaliforniya kökenli start-up Propy, Ukrayna hükümeti ile yabancılara online gayrimenkul satışı sağlamak için bir anlaşma imzaladı. İngiliz Cai-Capital ise ödeme yöntemlerine Bitcoin'i ve diğer kripto paraları eklemek için bir çalışma başlattı. Ancak dünyada hala bu alanda gerçekleşmiş tek bir işlem var, o da Amerika'nın Teksas eyaletinde.

Türkiye'de ise durum dünya ile paralel ilerliyor ve gayrimenkul şirketleri Bitcoin'i ödeme seçenekleri arasına almak için büyük bir çaba sarf ediyor.

Bitcoin'in gayrimenkul sektöründeki işlemlerde kullanılmasının sektöre sağlayacağı faydalar birden fazla: süreç bütünlüğü, şeffaflık, kaliteli bilgi/veri, hızlı işlemler ve daha az maliyet. Ancak sistemin güvenlik sınavından %100 geçip geçmediği konusu ise pek çok kişi nezdinde hala bir muamma. Sistem güvenilir olduğunu kamuya ispatlamadan ve özellikle ticari gayrimenkul satışı söz konusu olduğunda işlem ücretinin nasıl hesaplanacağı belirlenmeden, Bitcoin'in gayrimenkul sektörü üzerinde eseceğini iddia etmek zor. Yine de teknolojinin hızını hafife almamak gerek...