Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Brexit’ten Sonra Londra’da Konut Yatırımı

Ekonomik ve politik belirsizlikler hemen her şehirde gayrimenkul yatırımlarının azalmasına ve bekle-gör dönemine neden olurken Berlin, Frankfurt ve Londra'da durum farklı. Londra konut sektörü, Brexit sonrasında da gücünü koruyor…


​Brexit (İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması) nedeniyle oluşan ekonomik ve politik belirsizliklere rağmen, İngiltere’nin başkenti Londra çoğu alanda olduğu gibi dünya genelinde konut sektörünün de en gözde şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih edilen üç şehirden biri olarak uzun yıllardır yerini koruyan Londra’nın bu başarısı; eğitim alanında prestijli okulları bünyesinden barındırarak öğrencilerin tercihi haline gelmesi, küresel finans merkezi olarak konumu, çalışmak için en çok tercih edilen metropollerden biri olması, zengin kültürel altyapısı ile modern yaşamı bir çatı altında buluşturması gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Türkiye’den de Londra’da konut alımı ​yapan ailelerin bu işlemi sadece bir yatırım aracı ya da seyahatlerinde konaklayacağı bir yer olarak değil, yaşayabilecekleri bir ‘ikinci ev’ olarak düşündüğü gözlemleniyor. 

Londra’da 20 Yıldır En Çok Gelir Getiren Yatırım: Konut 

Dünyanın hemen her yerinden yatırımcılar için cazibe merkezi olan Londra’nın sunduğu hukuki, vergisel ve teknik altyapının çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Sunduğu bu tür kolaylıkların yanı sıra Londra’da konut fiyatlarının grafiklerde hep yukarı yönlü bir değişim göstermesinin esas nedeni arzın kısıtlı olması. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca nüfus artışına kıyasla arz çok yetersiz kaldı. Örneğin 2017’de Londra’da konuta yönelik 42 binin üzerinde talep görülürken, sadece 16.000 arz gerçekleşti. Bunun da etkisiyle Londra’daki konut yatırımları son 20 yıldır mevduat, altın ve Londra borsasına kıyasla çok daha fazla gelir getirdi.

Peki Londra konut sektörü Brexit’ten nasıl etkilendi ve sektörün önümüzdeki yıllarda nasıl bir gelişim göstermesi bekleniyor? 

Öncelikle 2016 yazında yapılan referandum sonrası Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alınması, İngiltere ekonomisiyle birlikte İngiliz Sterlini’ni de diğer para birimleri karşısında bir değer kaybına uğrattı. Yabancı yatırımlarda – özellikle AB vatandaşlarının yatırımlarında - tedirginlik ve tüketici güveninde düşüş görülürken, yüksek tapu harçları nedeniyle Londra konut sektörü de bu ayrılıktan etkilenerek uzun süredir sürdürdüğü yükselişine ara verdi. Geçtiğimiz yıl boyunca çeşitli indirimlerle karşılaştığımız ve toplam yatırım miktarının göreceli olarak azaldığı pazar, Brexit’in etkilerini çabuk atlatmış ve tekrar pozitif yöne dönmüş gözüküyor.

2022’ye Kadar Yüzde 13 Değer Artışı Bekleniyor

Diğer yandan son zamanlarda hükümetin verdiği destek, alt yapı yatırımları ve söylemler yatırımlara hız kattı. Tapu harçları ve damga vergisindeki düzenlemeler olumlu etkiledi. Bu sayede konut arzının, geçtiğimiz yıllara göre daha yüksek seviyelerde ve stabil olarak ilerleyeceği öngörülüyor. Brexit dolayısıyla azalması beklenen göçler ile birlikte nüfus artış hızında da muhtemel bir düşüş bekleniyor. Konut arzı hala yeterli seviyede olmasa da  bu durumun konut fiyatları üzerinde yarattığı baskının geçmişe kıyasla azaldığı söylenebilir. Ancak fiyatlardaki durağanlığın uzun sürmesi beklenmiyor. Her ne kadar Brexit’in etkileri Londra konut piyasasında da hissedilse de, ekonomik görünüm ve senaryolar çoğunlukla istikrarlı, stabil ve sabit bir büyüme profili çiziyor. Ayrılmanın şartları henüz netlik kazanmamasına rağmen yeni konutlara olan talep yüksek seviyede devam ediyor. 2018’de beklenen yüzde 1’lik düşüşün ardından, özellikle 2019 sonrasında, Londra’nın güçlü ekonomisinin konut talebini daha da artırıp fiyatları yukarı doğru çekeceği öngörüsü hakim. Geçtiğimiz 20 yıla kıyasla daha ılımlı ve makul fiyat artışları görülecek olsa da, 2020 yılı ve sonrası Brexit’in şartlarının belirli olup konut sektörünün yükselişe geçtiği yıl olarak düşünülüyor. 2022’ye kadar konutta Londra’da yaklaşık yüzde 11, Birleşik Krallık’ta ise yüzde 13 değer artışı bekleniyor.

Özetle; uzun vadede Londra’da konut fiyatlarının yukarı yönlü bir grafik çizmesinin öngörülmesi ve gerek Brexit gerekse de konut arzının artmasından kaynaklı günümüzde fiyatlarda yaşanan düşüş, bu şehre yatırım yapmayı düşünenler için doğru zamanın geldiğini gösteriyor.

JLL Türkiye Konut Yatırımları Direktörü

Gün Gökkaya​