Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

İstanbul

'Endüstri 4.0'dan sonra sıra gayrimenkulün 'PropTech 3.0 Devrimi'nde

Endüstri 4.0 devriminin neredeyse tüm sektörlerde konuşulduğu bugünlerde, ABD başta olmak üzere tüm dünyada heyecanla dile getirilen başka bir devrimin daha temelleri atılıyor. PropTech 3.0, gayrimenkul sektöründe önemli dönüşümlerin habercisi...


​​​Mobil uygulamalar ve teknolojik hizmetler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmişken, bu değişimin modern kentlerin odak noktasındaki mülk kavramını da etkilemesi kaçınılmaz! Ekonomisinde inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin önemli bir payı olan ülkelerde başlayan bu devrimin etkilerini ve gelişimini yakından takip etmek gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor. 


Verimlilik Ve Süreç Yönetimi Teknolojilerini Kapsıyor

Property (Mülk) ve Tech (Teknoloji) kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan PropTech kavramı; gayrimenkul sektöründe sıkça dile getirilen verimlilik ve süreç yönetimi sorunlarına çare olarak ortaya çıkan sayısız Start-Up ve yeni teknolojileri kapsayan bir ekosistemi temsil ediyor. İlk versiyon Proptech 1.0, bugün birçok açıdan sektörün değişimine katkı sağlayan ve internetin hayatımıza getirdiği “hurriyetemlak.com” gibi ilan listeleme siteleri olarak değerlendiriliyor. PropTech 2.0 olarak adlandırılan güncel ekosistemdeki şirketler ise sigortalama, daha gelişmiş kısa (AirBnB) ve uzun dönemli (Zillow) ilan listeleme teknolojileri, paylaşım ekonomisi (WeWork), nesnelerin interneti (Nest), eve servis hizmetleri, tesis yönetimi, inşaat teknolojileri ve portföy yönetimi gibi çok sayıda alanda faaliyet gösteriyor. Venture Scanner’ın takip ettiği 1,550 PropTech girişimi için 2012’den günümüze kadar 44.6 milyar dolar yatırım yapıldığı görülüyor. Bu miktar toplam girişim sermayesi yatırımlarının yaklaşık yüzde 15’ine karşılık geliyor.

Türkiye’de De Öne Çıkan PropTech Girişimleri Var

Eve hizmet servisleri sunan Armut.com bu alandaki öncü girişimlerden biri. Reidin ile gücünü birleştiren ve gayrimenkul sektöründeki verilerden anlamlı sonuçlar elde ederek değerleme ve ilan listeleme hizmeti sunan Zingat.com da PropTech alanında öne çıkıyor. Kolektif House ise paylaşım ekonomisini ofis piyasasında hayata geçiren hazır ofis trendinin ülkemizdeki başarılı temsilcilerinden… Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerini gayrimenkul pazarlamasında kullanılacak ürünler haline getiren Pandora, alışveriş merkezlerindeki insan trafiğini ölçen ve bu veriyi anlamlandıran analizler sağlayan MallIQ ve V-Count, enerji verimliliği ve nesnelerin interneti çözümleri sunan Positeve Energy, Nuvia ve Cosa da, PropTech bağlamında gayrimenkul sektöründeki öncü ve lider girişimler olarak öne çıkıyor.

Gayrimenkul Sektörüne Nasıl Yenilikler Getirecek? 

Yapay zeka (AI) ve büyük veri (Big Data) alanındaki gelişmeler gayrimenkul sektörünü birçok açıdan etkileyecek. Teknoloji devi SoftBank’ın CEO’su Masayoshi Son’un öngörülerine göre 30 yıl içinde yapay zekanın IQ’su insanları 100’e katlayacak. Bununla beraber, “Çağımızın petrolü” olarak isimlendirilen veri konusunda ise, geçtiğimiz senelerde yıl boyunca üretilen veri miktarının artık bir günden daha kısa sürede elde edildiği biliniyor. Günümüzde gayrimenkul sektöründeki işlemler sektör uzmanlarının izlediği trendlere ve sektör tecrübelerine dayanarak yapılıyor. Yakın gelecekte ise toplumdan ve piyasadan elde edilen kapsamlı veri setlerinin, yapay zekanın da yardımıyla anlamlı çıktılara çevrilerek, çok önemli kararların verilmesinde ve yeni fırsatların fark edilmesinde etkili olacağı dile getiriliyor. Örneğin; yaya ve araç trafiği, arsa fiyatları, proje geliştirme maliyetleri ve çevredeki rakipleri içeren kapsamlı bir veri seti yapay zeka kullanılarak işlendiğinde önümüzdeki yıllar için yapılabilecek en verimli AVM yatırımlarını kolay ve detaylı şekilde yatırımcılara sunabilecek. Ya da şehir içi ulaşım süreleri ve çalışanlarının yaşadığı bölgeleri bilen bir şirket, yeni ofislerinin nerde olması gerektiğini kolayca öğrenebilecek.

Bunun dışında, artık yapay zeka sayesinde sosyal ağlar insanların davranışsal trendlerini takip edebiliyor. Artık birçok sitede karşılaşılan, kullanıcının tercihleri ve ilgi alanlarıyla ilişikli reklamlar bunun en yaygın örneklerinden biri… Bu davranışsal trendlerin takip edilmesi daha kişiselleştirmiş ve daha verimli pazarlama stratejilerinin kullanılmasını da sağlıyor. Minnesota’daki Mall of America’da hayata geçirilen IBM Watson’ın yapay zekasından güç alan ve mesaj uygulamaları üzerinden müşterileri almak istedikleri ürünlere yönlendiren asistan teknolojisi bu alandaki öncü olarak görülüyor.

İşlemler Hiç Olmadığı Kadar Hızlanacak

PropTech 3.0 ile sektörü değiştirecek diğer bir kavram ise Blok Zinciri (Blockchain). Bitcoin gibi dijital para birimleriyle tanışmamızı sağlayan bu teknolojinin yakın gelecekte tüm sektörleri ve geleneksel sistemleri etkileyeceği düşünülüyor. Temelinde belli bir merkeze bağlı olmadan güvenilir kayıt tutulması olan bu sistemin gayrimenkul sektöründeki satış ve kiralama işlemleri sırasında karşılaşılan bürokratik işlemleri hızlandıracağı ve likiditesi düşük olarak nitelendirilen gayrimenkullere likidite kazandıracağı öngörülüyor. 

Bu bağlamda Birleşik Arap Emirlikleri ve özellikle Dubai, devlet hizmetlerini Blok Zinciri teknolojisine adapte etme konusunda öncülük yapıyor. İlk adımlarından birisi de Dubai Arazi Başkanlığı tarafından geliştirilen, Blok Zinciri teknolojisini kullanarak tüm gayrimenkul işlemlerini dijital olarak kayıt altına alan sistem oldu. Bu ilk adımdan sonra, Dubai 2020’ye kadar Blok Zinciri teknolojisini kullanarak tüm devlet işleri için tamamen dijital, hiçbir fiziksel dokümana dayalı olmayan kayıt sistemine geçmek istiyor. 

Gerçek Zamanlı Bilgilere Erişmek Fark Yaratacak

Gayrimenkul sektörünün bu teknolojilerden elde ettiği kazanımların kayda değer bir noktaya ulaştığı görülüyor. Bu teknolojileri kullanan firmalar şimdiden kiralama ve satış süreçlerinin hızlanması ile artan verimliliğin yanı sıra, gerçek zamanlı bilgilere erişim sayesinde gelişmiş karar mekanizmaları ile rakiplerinden farklılaşıyor. Yatırımlarının büyük miktarı Amerika ve Çin’den gelen PropTech’in gayrimenkul sektöründe büyük değişimler yaratmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Bu devrimi yakından takip ederek sektörün geleceğine yönelik adımlar atanlardan biri olmak için ise hala çok geç değil...

Gökay Dağdaş

JLL Türkiye - Starlet